Katowice i Pszczyna coraz bardziej rowerowe
W Katowicach do 1 czerwca zostanie uruchomionych12 dodatkowych stacji rowerów miejskich. System rowerówmiejskich został też ponownie uruchomiony w Pszczynie i sąsiednichGoczałkowicach-Zdroju.
Poinformowali o tym podczas piątkowych konferencjiprasowych przedstawiciele tych śląskich samorządów.
O rozwoju sieci wypożyczalni rowerów w stolicyGórnego Śląska mówił na tamtejszym rynku prezydent KatowicMarcin Krupa. Jak przypomniał, z początkiem kwietnia ruszył tamsystem obejmujący – jak w poprzednim roku – 36 stacji rowerowych,w tym 11 sponsorskich.
Spośród 12 nowych stacji, które w komplecie mająbyć do dyspozycji mieszkańców od 1 czerwca, 11 zostało wybranychprzez nich we wrześniu ub. roku w ramach budżetu obywatelskiego, ajedna to efekt tzw. wniosku budżetowego. Nowością w katowickiejsieci wypożyczalni jednośladów będzie przy tym 10 rowerówtypu cargo.
Modyfikowana będzie także dotychczasowa sieć. Wdzielnicy Murcki, wobec wniosków mieszkańców, stacja rowerowazostanie przeniesiona z parku na rynek. Do końca czerwca na PlacuKwiatowym, będącym częścią rynku, pojawi się natomiastdodatkowy stojak. To najpopularniejsza stacja rowerowa w mieście- od początku sezonu skorzystano z niej blisko 5 tys. razy.
Po obecnej rozbudowie systemu, mieszkańcy Katowicbędą mieli do dyspozycji 48 stacji z 388 rowerami – czylinajwiększy w woj. śląskim system rowerów miejskich.Dodatkowo jeszcze w tym roku uruchomione zostaną dodatkowe czterystacje – na podstawie umowy sponsorskiej operatora sieci, spółkiNextbike Polska z Orlenem – wówczas stacji będzie 52.
W piątek o uruchomieniu w tym roku sieciPszczyńskiego Roweru Miejskiego poinformowali także burmistrzPszczyny, Dariusz Skrobol oraz wójt sąsiedniej gminyGoczałkowice-Zdrój Gabriela Placha. Również tam operatorem jestNextbike Polska, który we wspólnej sieci zapewnia 8 stacji z80 rowerami – z możliwością dowolnych podróży międzyobiema miejscowościami.
Chociaż ten sam operator obsługuje sieci równieżinnych samorządów woj. śląskiego, umożliwiając posługiwaniesię wszędzie jednym kontem użytkownika, na razie nie ma możliwościpodróży między miastami. Chodzi, obok Katowic, o systemy wGliwicach (15 stacji ze 150 rowerami) i w Tychach (siedem stacjiz 60 rowerami) oraz dwa systemy pilotażowe w Zabrzu iŚwiętochłowicach (po cztery stacje z 32 rowerami).
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Od 1 czerwca ruszy też obsługiwany przez tą samąfirmę system w Sosnowcu (dziewięć wypożyczalni ze 130 rowerami).Jak poinformował PAP rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy,tamtejszy samorząd jest na etapie uzgodnień z Katowicami ws.zapewnienia możliwości korzystania z rowerów miejskich w obumiastach wymiennie; kwestią pozostaje obecnie uzgodnienie cenników.
Od ostatnich dni marca br. system rowerowydziała w Częstochowie, gdzie Nextbike zapewnia 185 rowerów w20 stacjach. Ponadto uruchomienie w br. systemu liczącego 46 stacjii 460 rowerów przygotowuje samorząd Chorzowa.
Niezależnie od działań poszczególnych miastregionu, prace nad uruchomieniem systemu roweru metropolitalnegoprowadzi działająca od stycznia Górnośląsko-ZagłębiowskaMetropolia (GZM). Postulowany system tzw. IV generacji ma być zgodny(lub równoległy) z rozwiązaniami, które dotąd wdrożyły lubobecnie wdrażają miasta Metropolii, zapewniając m.in. możliwośćdowolnego przemieszczania się na terenie całej GZM.
Uruchomienie Roweru Metropolitalnego planowanejest na wiosnę 2019 r. Pierwszy krok to procedura tzw. dialogutechnicznego, która powinna rozpocząć się w najbliższych dniach,a której celem ma być znalezienie najlepszego modelu funkcjonowaniasystemu roweru miejskiego w Metropolii. W trakcie tych pracokreślone zostaną m.in. postulowana liczba rowerów oraz typsystemu.(PAP)
„