Jednoślady – ekologiczny styl życia i sposób na uliczne korki
Jednoślady –ekologiczny styl życia i sposób na uliczne korki
Na elektrycznym skuterze do pracy czy szkoły, na rowerze na majówkę i na zakupy –ekologiczne dwa kółka mogą być praktyczne, a czasem nawet szybsze niż cztery.
Intensywny ruch samochodowy oprócz tego, że przyczynia się do degradacji środowiska, wpływa negatywnie na jakość naszego życia. Zanieczyszczenie powietrza, hałas, korki i pogarszające się bezpieczeństwo drogowe sprawiają, iż coraz trudniej poruszać się nam w obrębie miast. Co zrobić, by podróżowanie stało się bardziej ekonomiczne i ekologiczne?
Jest ciepło −w końcu nadeszło upragnione lato. Ceny biletów komunikacji miejskiej wciąż rosną, a wraz z poprawą pogody na ulicach pojawia się coraz więcej pojazdów. Może więc warto zastanowić się nad wyborem alternatywnego środka transportu?
Skuter elektryczny
Codzienna droga do pracy czy na zakupy na skuterze –czemu nie? Szczególnie w mieście ten środek transportu może okazać się praktycznym rozwiązaniem problemu korków czy braku miejsc parkingowych. W tym przypadku ekologia tez ma znaczenie, bowiem jednoślad na baterię przemieszcza się praktycznie bezgłośnie i nie emituje spalin. Coraz więcej osób docenia je także za ekonomiczność i łatwość obsługi. Lubimy wygodę podróżowania oraz wiatr we włosach, jakiego nie poczuje żaden kierowca auta.
Rower
Dlaczego rower? Bo nie potrzebuje benzyny, nie zależy od polityki rządu i ceny surowców energetycznych na światowych rynkach. Jego siłą napędową są mięśnie nóg, które wykorzystują tylko energię odnawialną z pożywienia. Jest tani, nie emituje hałasu i spalin, można nim pokonywać większe odległości omijając przy tym korki uliczne. Zalet podróżowania rowerem jest bardzo wiele.
Korzyści dla środowiska
-brak hałasu i emisji zanieczyszczeń (zerowa emisja dwutlenku węgla, pyłów i tlenków azotu),
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
-chroni tereny zielone i zabytkowe budynki przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczeń.
Korzyści dla zdrowia
– zwiększenie siły, wytrzymałości i sprawności układu sercowo-naczyniowego –jazda na rowerze pomaga obniżyć zarówno ciśnienie krwi jak i tętno spoczynkowe. Zzrzucenie zbędnego balastu –spalamy kalorie oraz zwiększamy tempo przemiany materii,
-poprawa równowagi i koordynacji,-
-poprawa stanu psychicznego –zostało udowodnione naukowo, że ćwiczenia pomagają zmniejszyć stres, poprawiają ogólne samopoczucie i zdolności umysłowe.
Korzyści ekonomiczne
-podróżowanie jednośladem jest tańsze niż samochodem,
-zysk dla pracodawcy –WHO (World Health Organization) szacuje, że jazda na rowerze wpływa na poprawę wydajności pracowników (od 2 do 52%),
-oszczędność miejsc parkingowych –przyjmuje się, że na jednym miejscu parkingowym dla samochodu można przechowywać około 10 rowerów.
Reasumując –dlaczego jednoślady? Bo 'dwa kółka’ są skutecznym remedium na problemy transportowe, społeczne i ekologiczne, a co najważniejsze są swego rodzaju 'siedmiomilowymi butami’ w naszych codziennych podróżach. Umożliwiają niezależną mobilność –jedziesz, kiedy chcesz i gdzie chcesz.