Jastrzębie-Zdrój: Ruszył sezon rowerów miejskich. Z Roovee
19 czerwca rozpoczął się nowy sezon rowerów miejskich Jastrzębiu-Zdrój (Śląskie).
Operatorem 84 jastrzębskich rowerów i 26 stacji będzie tam – jak dotąd - konsorcjum Orange Polska i Roovee, które rozwija też działalność w innych miastach regionu.
61 pojazdów w 20 punktach
Jak poinformowała Izabela Grela z jastrzębskiego magistratu, o ile w ostatnim sezonie 2019 r., gdy rowery miejskie działały w tym mieście, można było skorzystać z 61 pojazdów dostępnych w 20 punktach, to w związku z głosami mieszkańców, w tym i przyszłym sezonie miasto zamówiło w przetargu 84 rowery i 26 stacji.
Możliwe będzie też bezpłatne korzystanie z roweru przez 20 pierwszych minut, a dla seniorów – posiadających ogólnopolską kartę seniora – wypożyczanie będzie darmowe i możliwe także bez posiadania smartfona.
„Wystarczy zwykły telefon komórkowy. Dla seniorów zarezerwowano (…) łącznie 500 kont. Posiadacz karty seniora nie będzie musiał instalować aplikacji, a żeby się zarejestrować będzie wystarczyło zadzwonić do Biura Obsługi Klienta. Prościej się nie da. Zachęcam seniorów już dziś – wsiadajcie na rowery” – powiedziała cytowana w informacji Greli prezydent miasta Anna Hetman.
Wzorem poprzednich lat organizacją systemu rowerów miejskich zajął się Jastrzębski Zakład Komunalny.
„Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu naszego miasta, zadbaliśmy o to, by rowery wyposażone zostały w siedem przerzutek (biegów), a także opony z zabezpieczeniem antyprzebiciowym i wyposażenie roweru w uniwersalny uchwyt na telefon komórkowy. Będą też rowery z fotelikami dla dzieci” – zapowiedział dyrektor zakładu Marek Krakowski.
Jastrzębie-Zdrój zamówiło system czwartej generacji, co oznacza m.in. możliwość pozostawienia roweru bezpośrednio na odpowiednio oznakowanym stojaku lub w jego pobliżu. Aby wypożyczyć rower wystarczy za pośrednictwem aplikacji mobilnej zeskanować kod QR umieszczony przy kierownicy lub nad tylnym kołem.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
System daje też możliwość wypożyczenia bez włączania aplikacji. Możliwe to będzie poprzez kontakt telefoniczny z działającym całodobowo Biurem Obsługi Klienta lub wysyłanie SMS-a z telekodem.
NA Dwa lata
Dwuletnią umowę na obsługę jastrzębskiego systemu roweru miejskiego pod nazwą JASkółka miasto zawarło 20 maja br. z konsorcjum firm Orange Polska i Roovee. Te same firmy wygrały też wiosenny przetarg władz Zabrza na dwuletnią obsługę tamtejszego systemu z 14 stacjami i 70 rowerami; od paru tygodni obsługują też system w Gliwicach z 300 rowerami miejskimi i 30 stacjami.
Ponadto Roovee funkcjonował w ub. roku w zagłębiowskiej Czeladzi, zapewniając tam 50 rowerów. 1 kwietnia władze Czeladzi potwierdziły, że tego dnia tamtejszy system został wznowiony.
Systemy rowerowe w pozostałych miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) obsługuje spółka Nextbike Polska. Od 1 kwietnia z jej systemów można korzystać w Katowicach, Sosnowcu i Tychach; wcześniej, 21 marca, uruchomiono też rower miejski w Chorzowie, a od 26 kwietnia w Siemianowicach Śląskich.
Staraniem GZM w obecnym sezonie systemy rowerów Nextbike działające w Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu, Tychach i Siemianowicach Śląskich znów są interoperacyjne. Oznacza to możliwość wypożyczenia roweru w jednym mieście i zwrotu w innym. Działająca od 2017 r. GZM wprowadziła tę możliwość od 2019 r. (wówczas zasada obowiązywała też w Gliwicach oraz Zabrzu).
Rozwiązanie wprowadzono w oczekiwaniu na uruchomienie Roweru Metropolitalnego, który ma być spójnym systemem roweru miejskiego dla wszystkich 41 tworzących GZM miast i gmin. Obecnie Metropolia prowadzi procedurę dialogu konkurencyjnego, w której mają powstać ostateczne założenia systemu i ma zostać wybrany jego wykonawca.
Władze GZM liczą, że uda im się uruchomić całoroczny system z docelowo ponad 8 tys. rowerów, i ponad 940 stacjami w przyszłym roku, przynajmniej w jego połowie. Gdyby się to nie udało, ma to nastąpić na początku sezonu 2023 r.(PAP)