Infrastruktura rowerowa w Nowej Hucie: propozycje mieszkańców
Infrastruktura rowerowa w Nowej Hucie: propozycje mieszkańców
11 maja odbyło się Rowerowe Forum Dzielnicowe, podczas którego mieszkańcy Nowej Huty zgłosili problemy związane z infrastrukturą rowerową i we współpracy z ekspertami wypracowali konkretne propozycje rozwiązań –pisze Joanna Pieśluk na portalu I bike Kraków
Wszystkie pomysły zostaną szerzej zaprezentowane i poddane dyskusji podczas otwartych konsultacji 28 maja (wtorek) w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie, os. Górali 5. W skład rejonu wchodzą dzielnice: XIV-XVIII. Wydarzenie na FB.
Prezentujemy wybrane rozwiązania przygotowane przez mieszkańców Nowej Huty:
PLAC CENTRALNY –AL. RÓŻ
Obecna organizacja ruchu nie przewiduje dojazdu do Parku Ratuszowego oraz na fragment al. Róż przy samym Placu Centralnym. Dodatkowo szerokie skrzyżowanie sprzyja rozwijaniu przez samochody dużych prędkości i utrudnia ruch pieszym.
Wersja A
Wynieść powierzchnię skrzyżowania, utworzyć „shared space”(przestrzeń współdzieloną, bez wyznaczonych korytarzy dla samochodów czy pieszych), usunąć obecne ogrodzenie i oznakowanie, wyznaczyć jedynie wcześniej, na samo skrzyżowanie, strefę zamieszkania.
Wersja B
Antyzatoki (uszy Myszki Miki) przy przejściach dla pieszych. Jeżeli starczy miejsca to od strony Centrum B i Centrum C parkowanie skośne. Zacieśnienie skrzyżowania spowoduje możliwość (konieczność) usunięcia wymalowanych azyli dla pieszych. Od strony Centrum B przejazd rowerowy do Parku Ratuszowego, od strony placu Centralnego 4. wlot na skrzyżowaniu dla rowerzystów.
AL. POKOJU –M1
Wyznaczone tam ciągi piesze z dopuszczeniem ruchu rowerów kończą się na rondzie Dywizjonu 308. Brak jest możliwości przejazdu od M1 do parku AWF. Rondo Dywizjonu 308: przejazdy po stronie wschodniej i południowej oraz dopuszczenie ruchu rowerów po południowym chodniku al. Pokoju do Ronda Czyżyńskiego.Naprzeciwko MediaMarkt (drugi wyjazd z M1) –przejazd po południowej stronie w ciągu al. Pokoju oraz:
Wersja A
Śluza rowerowa na wyjeździe z M1 w kierunku na wprost (do Parku) + 4. wlot na skrzyżowaniu od strony Parku.
Wersja B
Przejazd rowerowy w kierunku pn-pd przy przejściu.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
MEDWECKIEGO/DĄBROWSKIEJ
Ulice tam są przeskalowane, nie odpowiadają rzeczywistemu natężeniu ruchu –rozwijane są za to duże prędkości przez kierowców samochodów. Wybudowana „przy okazji”droga rowerowa z kostki nie spełnia wymogów technicznych –jest też za wąska.
Wersja A
Medweckiego i południowy odcinek Dąbrowskiej należy zwęzić do przekroju 2×1 z pasami ruchu dla rowerów. Rondo zawężone do jednego pasa ruchu z okalającą drogą rowerową lub pasem ruchu dla rowerów na rondzie .
Wersja B
Ciągi pieszo-rowerowe lub dopuszczenie ruchu rowerów po chodnikach i przejazdy wokół ronda.
AL. POKOJU –BULWARY WIŚLANE
Problemem jest brak przejazdu od Parku AWF (tudzież ul. Lema) do drogi rowerowej nad Bulwarami Wiślanymi. Przejazdy przy przejściach zarówno koło wejścia do Plazy, jak i niżej (bliżej Decathlonu). Dopuszczenie ruchu rowerów po północnym chodniku wzdłuż Stawu Dębskiego. Poprawa zjazdów do PZU i Toyoty, tak żeby można było jechać możliwie na wprost, zmniejszenie wysepek. Zastanowić się nad drogowskazami prowadzącymi przez ulicę Widok do ominięcia niebezpiecznego fragmentu (wybór trasy). Remont nawierzchni między mostem na Białusze a zjazdem na drogę rowerową.
RONDO KOCMYRZOWSKIE
Chodniki dla pieszych prowadzące od Plant Bieńczyckich wyprowadzić na chodnik, a nie na drogę rowerową (dorobić kawałek nowego chodnika). Kocie łby zamienić na czerwony asfalt. Czerwona nawierzchnia również na innych miejscach kolizyjnych (rozplotach ciągów pieszych i rowerowych).
Pozostałe rozwiązania będą dotyczyły: ul. Klasztornej, ciągu Andersa-Okulickiego-Bora, Węzła Rayskiego, Ronda Maczka i Hipokratesa, ul. Bulwarowej i zostaną zaprezentowane podczas spotkania.
Rowerowe Forum Dzielnicowe, jak i konsultacje społeczne są elementami projektu Krakowski Dialog Cykliczny, który jest realizowany przez Kraków Miastem Rowerów. Projekt wspiera finansowo Fundacja im. Stefana Batorego. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Zapraszamy!
Źródło: http://ibikekrakow.com/2013/05/26/infrastruktura-rowerowa-w-nowej-hucie-propozycje-mieszkancow/