Igor Tracz został mistrzem świata w bikejoringu
Polak okazał się bezkonkurencyjny podczasmistrzostw świata w kategorii open 6-7 października w Lubieszowie.W wyścigu brali udział zawodnicy z 19 krajów, w tym z USA,Kolumbii czy Palestyny. Tracz potwierdził swoją dominującąpozycję w tej specyficznej formie wyścigów psich zaprzęgów, wktórej czworonóg jest połączony z rowerem 2,5-metrowąelastyczną liną.
Zawody zostały zorganizowane w ostatni weekend wramach I Mistrzostw Świata federacji ICF Canicross, Bikejoring iScooter. Igor Tracz startował razem ze swoją suczką Pussy – psemtypu greyster, stanowiącym krzyżówkę wyżła z hartem. Tak jakjego rywale miał do pokonania pięciokilometrową trasę przez lasypod Lubieszowem w ramach indywidualnej jazdy na czas. O zwycięstwiedecydowała suma wyników z wyścigów w sobotę i niedzielę. Polakuzyskał łączny czas 16 min. 57,6 sek. Zapewniło mu to pierwszemiejsce na podium i tytuł mistrza świat w kategorii open. Uzyskał2,6 sekundy przewagi nad Hiszpanem Victorem Carrasco, który zająłdrugie miejsce i 3,8 sekundy przewagi nad brązowym medalistąDanielem Huberem z Austrii.
„Poziom zawodów okazał się bardzo wysoki inie byłem pewien swojego wyniku. Tam nie ma ludzi z przypadku,startowało wielu byłych olimpijczyków czy kolarzy szosowych. Mamjuż 41 lat, wielu rywali było młodszych. Ale ja stanowię pewienewenement i mam przewagę, bo od początku ścigam się wbikejoringu. Dlatego nawet, gdy brakuje mi siły, mogę liczyć nadoskonałe porozumienie ze swoim psem. Szczególnie w trudnym leśnymterenie z mnóstwem zakrętów – mówi Igor Tracz. – O swoich 14czworonogów dbam od czasu, gdy są szczeniętami, wychowując je,poświęcając im czas, budując relacje. To jest w tym sporciekluczowe i procentuje w decydujących momentach podczas wyścigu„- zauważa.
Tracz, zawodnik Doliny Noteci Racing Team, startowałna rowerze górskim KROSS Level Team Edition, ważącym zaledwie7,7 kg. To już siódmy tytuł mistrza świata w jego karierze wsportach zaprzęgowych i trzeci w bikejoringu. Ostatnim razem złotymedal w tej dyscyplinie zdobył w mistrzostwach w 2015 r. w Kanadzie.
Bikejoring narodził się w latach 90. w EuropieZachodniej. W tej cieszącej się w Polsce coraz większąpopularnością dyscyplinie pies jest połączony z główkąramy roweru 2,5-metrową rozciągliwą liną. Wyścigi sąrozgrywane najczęściej w formie indywidualnej jazdy na czas ipodzielone na etapy, a do pokonania jest trasa o długości 4-10 km.Zaprzęgi bikejoringowe są w stanie osiągać średnią prędkość40 km/h, ale bywa, że chwilowo przekraczają 50 km/h. Dlatego tadyscyplina nosi wiele cech sportu ekstremalnego. Każdy zawodnik,zwany maszerem, musi mieć co najmniej 15 lat i wystawić dorywalizacji zdrowego psa dowolnej rasy, ważącego co najmniej 12 kg.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Źródło informacji: KROSS S.A.
„