Gdańsk rowerową stolicą Polski
Gdańsk po raz kolejnyuznany został za najbardziej przyjazne rowerzystom miasto Polski!Tytuł co dwa lata przyznaje ogólnopolski miesięcznik RowerTour, napodstawie rankingu opracowanego wspólnie z najważniejszymiorganizacjami rowerowymi kraju.
Miesięcznik RowerTour ranking „Rower w mieście”opracował już po raz czwarty. Objął on 41 największych polskichmiast (wszystkie z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys.). Pod lupęwzięto rozwiązania infrastrukturalne i w zakresie organizacjiruchu, ułatwienia i usprawnienia dla rowerów, inwestycje w parkingirowerowe. Zbadano także możliwości przewozu rowerów komunikacjąmiejską, imprezy dla mieszkańców promujące codzienne korzystaniez rowerów, a także rekreację rowerową.
Pierwszy po raz trzeci
Gdańskjuż po raz trzeci z rzędu zajął pierwsze miejsce w rankingu. Tymsamym utrzymał czołową pozycję, jaką zajął zarówno dwa, jak icztery lata temu.
– Nasze miasto uzyskało w sumie 55 punktów,wyraźnie wyprzedzając Toruń (drugie miejsce i 48,2 pkt.) i Wrocław(trzecie miejsce i 47,9 pkt.). Szczególnie wysoko ocenienizostaliśmy za jakość i spójność sieci dróg rowerowych orazpowszechność stref ruchu uspokojonego, w tym m.in. strefy tempo 30.A także za przyjazność centrum miasta dla poruszania się rowerem,warunki dla parkowania rowerów oraz wykorzystanie przez miastofunduszy zewnętrznych dla rozwoju infrastruktury rowerowej i dużezaangażowanie w promocję codziennego poruszania się rowerem ?mówi pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. Komunikacji RowerowejRemigiusz Kitliński.
Na swoją rowerową pozycję Gdańsk pracuje od lat.
– Od wielu lat konsekwentnie realizujemy programbudowy nowoczesnych dróg rowerowych oraz zmian w organizacji ruchu,dzięki którym mieszkańcy oraz turyści mają możliwośćkorzystania z roweru jako alternatywnego środka transportumiejskiego i rekreacji – zaznacza zastępca prezydenta GdańskaPiotr Grzelak.
? Inwestycje w przyjazną rowerzystominfrastrukturę wspieramy dodatkowo działaniami promującymi jazdęrowerem wśród mieszkańców. I tak, z powodzeniem od lat prowadzimym.in. takie kampanie jak „Rowerem do pracy”, czy dedykowanynajmłodszym „Rowerowy Maj”. Warto wspomnieć, że wszystkiegdańskie szkoły podstawowe i gimnazja posiadają pojemne parkingirowerowe. Tylko w tym roku przed szkołami zainstalowanych zostałokolejnych 2 tysiące stojaków ? dodaje wiceprezydent.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Rowerem 4. generacji po Gdańsku i nietylko
Obecnie Gdańsk wraz z 15 samorządamiprzygotowuje się także m.in. do realizacji projektu budowy systemuroweru metropolitalnego.
– Do dyspozycji mieszkańców i odwiedzających nasturystów oddać chcemy nowoczesne rowery 4. generacji. Wypożyczanietakiego roweru ma być maksymalnie proste i dostępne. Zaletamitakiego systemu są integralność z urządzeniami mobilnymi, lepszasynchronizacja z komunikacją zbiorową oraz brak koniecznościzostawienia pojazdów tylko w dedykowanych miejscach ?informuje Piotr Grzelak.
Chęć przystąpienia do projektu rowerumetropolitalnego wyraziły: Sopot, Gdynia, Kartuzy, miasto i gminaPruszcz Gdański, Tczew, Wejherowo, Puck, Reda, Rumia, gminaSierakowice, gmina Somonino, gmina Stężyca, gmina Żukowo i gminaWładysławowo. Uruchomienie Systemu Roweru Metropolitalnegoplanowane jest wiosną 2018 roku.
W tym roku Gdańsk po raz drugi zwyciężył w EuropeanCycling Challenge, czyli w Europejskiej Rowerowej Rywalizacji Miast,bijąc przy tym wszystkie dotychczasowe rekordy rywalizacji. O tytułkonkurowały 52 miasta, a Gdańsk uzyskał imponujący wynik ponad825 tys. przejechanych kilometrów.
„