Elektrownia dofinansuje budowę mostu z drogą rowerową

infobike
05.09.2017 15:43

Elektrownia Ostrołęka dofinansuje rozbudowę mostu na rzeceNarew. Most będzie posiadał drogę rowerową o szerokości dwóchmetrów.

Przeprawa na drodze krajowej nr 61 jest potrzebna dobudowy nowego bloku, ale od 2016 roku pozostaje częściowozamknięta. Elektrownia Ostrołęka SA, należąca do dwóch spółekenergetycznych – Energi i Enei – podpisała z Prezydentem Ostrołękiumowę dotyczą rozbudowy istniejącej przeprawy mostowej na rzeceNarew. Porozumienie określa udział spółki w realizowanej przezMiasto inwestycji drogowej, która jest potrzebna do budowynowoczesnej, wysokosprawnej elektrowni Ostrołęka C. Przeprawamostowa przez rzekę została częściowo zamknięta decyzjąPrezydenta Miasta w dniu 26.07.2016 r.” – czytamy wkomunikacie przekazanym we wtorek PAP.

Rzecznik miasta Ostrołęka Wojciech Dorobiński poinformowałPAP, że umowę w tej sprawie podpisano w zeszłym tygodniu.

Brak sprawnego mostu jest wielkim problemem w Ostrołęce”- mówił, cytowany w komunikacie, Daniel Obajtek, prezes ZarząduEnerga SA. „Wraz z Eneą, poprzez spółkę celową,zrealizujemy zobowiązania wobec miasta i będziemy finansowowspomagać rozbudowę mostu na rzece Narew. Cieszymy się, żerealizując tak ważną inwestycję jak elektrownia jednocześniewspieramy mieszkańców” – wskazał.

Rozbudowa mostu w Ostrołęce ma kosztować ponad 24 mln złbrutto. W ramach przebudowy zostanie zdemontowana część nośnastarego mostu, przyczółki i fragmenty głowic filarów. Nowakonstrukcja będzie wykorzystywać dotychczasowe filary, którezostaną wzmocnione i dostosowane do parametrów nowego ustrojunośnego. Nowy most zostanie poszerzony o ścieżkę rowerową oszerokości 2 metrów wraz z obustronnym zabezpieczeniem skrajni.Szerszy ma też być chodnik. Dodatkowo w ramach przewidzianych pracprzewidziano wykonanie: oświetlenia ulicznego LED, odwodnienie,przebudowę sieci teletechnicznych.

Dotychczasowa przeprawa przez stary most dla transportu ciężkiegobyła niemożliwa z powodu złego stanu technicznego. Przeprawatranzytowa dla ostrołęckich firm i niektórych regionalnychodbywała się drugim, wiszącym mostem, którego możliwości sąograniczone. Pozostały tranzyt musiał korzystać z objazdów.

Trwają jednocześnie prace przy budowie tymczasowej przeprawy,która ma zostać wykonana do końca bieżącego roku. Tymczasowąprzeprawę wykonuje firma Ostrada wraz z wojskiem, które konstrukcjęmostową przetransportuje i wykona na rzecz miasta.

Po bardzo konstruktywnych negocjacjach ustaliliśmy, żeze strony spółki powołanej do budowy nowej elektrowni możemyliczyć na współfinansowanie bardzo ważnej dla miasta i spółkiinwestycji (…) Uczestnictwo w inwestycji ze strony firmy świadczyo zaangażowaniu w życie lokalnej społeczności i jest wyrazemzrozumienia problemów miasta oraz wielkiej życzliwości dlaOstrołęki ze strony Energi. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni.Jako samorządowcy doświadczamy odpowiedzialności władz orazspółek państwowych za ważne sprawy lokalne. W tęodpowiedzialność państwa włączyła się mocno Energa. Pragnępodkreślić, że od początku naszym rozmowom towarzyszyła życzliwaopieka ze strony ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego i posłaArkadiusza Czartoryskiego. Mam nadzieję, że przed nami kolejnyowocny etap współpracy z partnerami nowej inwestycji- Elektrowni Cw Ostrołęce” – powiedział, cytowany w komunikacie,Kotowski.

Według komunikatu przedsięwzięcie jakim jest budowa ElektrowniC to jedno z największych realizowanym w sektorze energetycznym wPolsce i Europie. Przynieść ma nowe miejsca pracy i być bodźcemdla rozwoju całego regionu.

Adrian Pezowicz (PAP)

apz/ son/