Ekorowery opanowują miasto – a ono za to płaci!
Ekorowery opanowują miasto –a ono za to płaci!
Wiedeń od bardzo dawna stawia na ekologię i zachęca mieszkańców do szeregu działań, mających poprawić ich jakość życia. Ale nie na zachętach się kończy –dobre pomysły są też przez miasto dofinansowywane i rozwijane, tak aby każdy mieszkaniec miał do nich dostęp.
Nie inaczej jest w przypadku tzw. ekorowerów i innych pojazdów jednośladowych z napędem elektrycznym (motocyklach, skuterach itp.). W przeciągu dwóch lat (2010-2011) miasto we współpracy z największym dostarczycielem energii w Austrii Wien Energie dofinansowało 7.800 takich pojazdów!
W 2009 pojawiło się 2,5 tys. nowych, szczęśliwych właścicieli ekopojazdów, w następnym roku przybyło ich kolejne 5,5 tys. Kogo nie stać na zakup nowego pojazdu, mógł wyposażyć swój stary rower w silnik elektryczny, co również było dofinansowane –wysokość dopłaty ze strony miasta wynosiła 30% kwoty zakupu pojazdu elektrycznego lub przerobienia roweru na elektryczny, jednak nie więcej niż 300 euro. Jak uświadomimy sobie, że przeciętna droga do pracy czy na uczelnię wynosi w mieście nie więcej niż pięć kilometrów, a przejechany kilometr kosztuje w przypadku pojazdów elektrycznych zaledwie 1 grosz (tak, tak!), ekorowery czy ekoskutery wydają nam się rozwiązaniem idealnym. Ponadto nie hałasują, nie emitują spalin i pyłów do powietrza, nie sprawiają problemów z parkowaniem, nie utykają w korkach, a rowerów nie trzeba newet ubezpieczać. Przy okazji rower z napędem elektrycznycm zachowuje wszystkie funkcje tradycyjnych „dwóch kółek“, dlatego nie musimy obawiać się, że się rozleniwimy czy stracimy kondycję. Wspomaga nas jedynie, kiedy dostaniemy zadyszki lub zaczną nas boleć kolana, bądź kiedy na dłuższym odcinku drogi chcemy rozwinąć większą prędkość. W wyjątkowych przypadkach (jesteśmy zmęczeni, przeziębieni czy zwyczajnie nam się nie chce), ekorower przejmie za nas większość pracy.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Po tak oszałamiającym sukcesie miejskiego programu dofinansowania pojazdów elektrycznych teraz w Wiedniu uwaga skupiona będzie na stworzeniu odpowiedniej infrastruktury, czyli stacji do ładowania ekopojazdów i bezpiecznych parkingów. Miejmy nadzieję, że i u nas uda się kiedyś dojść do takiego stanu, a ekorowery opanują również polskie miasta!
Źródło: Informacja prasowa
Biuro Miasta Wiednia