Dzisiaj Światowy Dzień Roweru!
W ubiegłym roku w kalendarzach światowych świąt, adokładniej przy dacie trzeciego czerwca, pojawił się Światowy Dzień Roweru.Inicjatorem tego święta był Polak, a rezolucję w tej sprawie podjęłaOrganizacja Narodów Zjednoczonych. Ale jazda na rowerze popularna jest nietylko tego dnia. Jak wynika z danych kampanii społecznej Kręć Kilometry, corazwięcej Polaków wybiera dwa kółka”.
Rowerowe święto
12 kwietnia 2018 roku w nowojorskiej siedzibie OrganizacjiNarodów Zjednoczonych przegłosowano nowe święto. Od tego dnia, co roku na całymświecie, 3 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Roweru. W Polsce, w promocjęświęta zaangażowała się Fundacja Allegro All For Planet, która na co dzieńpromuje jazdę na rowerze. Rezolucja przyjęta przez ONZ przypomina, że rower”przekazuje pozytywny sygnał do wspierania zrównoważonej konsumpcji i produkcjioraz ma pożyteczny wpływ na klimat”. Wskazuje też, że ważne jest „wspieranienajlepszych praktyki i środków promocji roweru w społeczeństwie”. Mauświadomić, że rower stanowi źródło korzyści społecznych, zdrowotnych iekonomicznych. Namawia też wszystkich, w tym prywatne firmy i instytucjepaństwowe, do zainteresowania rowerem jako wszechstronnym narzędziem człowieka.
Moment refleksji
Inicjatorem święta, był Polak, socjolog, wykładowcaMontgomery College ze stanu Maryland koło Waszyngtonu w Stanach Zjednoczonych,konsultant Banku Światowego, były kolarz i członek polskiej kadry olimpijskiejprof. Leszek Sibilski. Zaproponował to święto, bo chciał promować rower w nowysposób.
„Światowy Dzień Roweru to moment refleksji nadwykorzystaniem roweru. Nawet nie chodzi o to, by tego dnia wszyscy jechalirowerem. Mamy przecież różne święta, od tych smutnych jak Wszystkich Świętych,po różne rocznice i one wszystkie służą temu, by znaleźć czas na zastanowieniesię nad danym tematem. Może tego dnia rodziny powinny wyjechać na rowerowyspacer, nauczyciele porozmawiać z uczniami i studentami o rowerach, a sklepyrowerowe dać zniżkę, żeby wszyscy mogli sobie kupić tańszy rower” – opisujeprofesor Leszek Sibilski.
Rowery w Polsce
Światowy Dzień Roweru już 3 czerwca. Tymczasem od połowymaja trwa kampania społeczna „Kręć Kilometry” Fundacji Allegro All For Planet,która zachęca do codziennej jazdy na rowerze. W tym roku, ze szczególnymuwzględnieniem aspektów ekologicznych i jakości powietrza. W kampaniirywalizują nie tylko uczestnicy, ale także miasta. Jedno zdobędzie tytuł”Najbardziej Rowerowego w Polsce”, a 50 miast, które mają do 50 tys.mieszkańców, ma szansę wygrać czujniki smogu.
W 2018 roku w kampanii brało udział ponad 200 tysięcy osób.Statystyki ich aktywności pokazują, że najczęściej jeździliśmy we wtorki.Najwięcej kilometrów Polacy wykręcali jednak w niedzielę, a najspokojniejporuszali się w soboty (12,7 km/h, przy 16,4 do 16,9 od poniedziałku do piątkui 17,2 w niedzielę).
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Z oficjalnego rankingu kampanii wiemy, że w 2018 rokunajbardziej rowerowym miastem był zdecydowanie Gdańsk. I nie chodzi tu o inwestycjew infrastrukturę czy inne rowerowe elementy, ale o zwykłe kilometry wykręconeprzez mieszkańców miasta. Jak wynika z danych kampanii, gdański rowerzystaprzejeżdżał w ubiegłym roku średnio ponad 36 kilometrów na tydzień. Ponadpołowę mniejszy dystans pokonywali w tym samym czasie cykliści w Radomiu iKatowicach.
Z kolei najszybciej na rowerach poruszali się w 2018 roku mieszkańcyLublina. Tylko w ich mieście najczęściej pojawiający się stan licznikarowerowego przekracza 20 km/h. Najwolniej zdają się jeździć mieszkańcy Radomiai Kielc (16,1km/h i 16,3 km/h).
„