Dolnośląskie Rowerowe Parki Umiejętności – ruszył nabór do programu
Dolnośląskie Rowerowe Parki Umiejętności – to nowy program skierowany do jednostek samorządu, który zakłada budowę parków rowerowych służących do nauki i doskonalenia techniki jazdy na rowerze górskim. Nabór do programu ogłosili w poniedziałek przedstawiciele władz województwa.
Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego województwa dolnośląskiego i zakłada budowę parków rowerowych służących do nauki i doskonalenia techniki jazdy na rowerze górskim. Ze względu na to, że popularność kolarstwa górskiego na Dolnym Śląsku stale wzrasta, a dolnośląscy sportowcy odnoszą w tej dyscyplinie spore sukcesy, Samorząd Województwa zdecydował o stworzeniu miejsca, gdzie w sposób bezpieczny dzieci i młodzież będą korzystać z przygotowanych tras i bezpiecznej infrastruktury rowerowej.
Chcemy zaproponować mieszkańcom nowy program - Dolnośląskie Rowerowe Parki Umiejętności, który będzie realizowany przy współpracy samorządu województwa, jako inicjatora projektu, rządu i samorządów. Koszt budowy parku to ok. 900 tys. zł, z czego jedna trzecia będzie finansowana przez samorząd województwa, jedna trzecia przez samorządy, jedna trzecia przez Ministerstwo Sportu i Turystyki - zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.
Dodał, że w budżecie województwa na 2023 rok przewidziano na ten cel 4,5 mln zł.
Program zaplanowany jest na lata 2023–2024. Zakłada on obligatoryjnie budowę trasy technicznej głównej o długości od 400 metrów do 2 tys. metrów o zróżnicowanej trudności, zawierającej minimum 10 różnych przeszkód terenowych. Przewiduje także m.in. budowę: trasy typu "single track" o długości min. 250 metrów, trasy pump track o długości min. 120 metrów, trasy mini pump oraz placu manewrowego o naturalnej nawierzchni.
Samorząd województwa opracował program funkcjonalno-użytkowy parków z wytycznymi co do standardów projektowych, choć długość tras i wyposażenie poszczególnych parków uzależnione będą od uwarunkowań terenowych.
Członek zarządu województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda zwrócił uwagę, że nowa inicjatywa będzie adresowana do wszystkich sympatyków jazdy na rowerze.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Kolarstwo górskie cieszy się na Dolnym Śląsku dosyć dużym zainteresowaniem, chcemy wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom tak, aby móc zaoferować młodzieży miejsce do nauki i doskonalenia techniki jazdy. Taki jest cel tego programu – powiedział Tymoteusz Myrda.
Nabór do programu rozpoczyna się w poniedziałek i potrwa do 31 stycznia. "Zainteresowanie samorządów przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Zakładaliśmy wstępnie w projekcie 30 obiektów na terenie Dolnego Śląska, a już wiemy, że ponad 60 samorządów chce zgłosić aplikacje do realizacji tej inwestycji na swoim terenie. Będziemy sprawdzać te oferty i na bazie tego będziemy zastanawiać się, czy jest szansa na to, aby rozszerzyć krąg beneficjentów" – wyjaśnił Myrda.
Podkreślił przy tym, że wielu utytułowanych sportowców uprawiających kolarstwo górskie wywodzi się właśnie z Dolnego Śląska. Mamy nadzieję, że ta nowa inicjatywa pozwoli dalej popularyzować tę dyscyplinę sportu i znajdować jeszcze więcej jej zwolenników – dodał.
PAP