Do Gliwic wraca rower miejski

infobike
28.02.2019 17:06

Od 1 marca w woj. śląskim wystartować masystem rowerów miejskich w Gliwicach. 21 marca, w pierwszydzień wiosny, ruszą wypożyczalnie w Chorzowie, a od 1 kwietnia: wKatowicach, Częstochowie, Tychach i Sosnowcu.

Jak wynika z informacji gliwickiego magistratu,tamtejszy system obejmie podobnie, jak w ub. roku, 15 stacji i150 rowerów.

W pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca, ruszy teżdrugi pod względem wielkości system w regionie, czyliChorzowski Rower Miejski – pod nazwą KajTeroz (gdzieteraz – PAP). O ile w październiku ub. roku uruchomiono tam 15stacji ze 150 rowerami, od 21 marca dostępnych ma być 46stacji i 460 rowerów.

Największy system rowerowy w woj. śląskimruszy 1 kwietnia w Katowicach. Z końcem 2018 r. liczył on 54 stacjii 450 rowerów. Stopniowo rozbudowywany, z końcem tego roku maobejmować już 75 stacji i ponad 600 rowerów. Miasto zapowiadajego dalszy rozwój – docelowo do 150 stacji.

Z początkiem kwietnia ponownie ruszyć mająm.in. rowery miejskie w Częstochowie (podobnie jak w ub. roku20 stacji ze 160 rowerami) oraz w Tychach (nadal 7 stacji z60 rowerami). Na 1 kwietnia zaplanowano też powrót systemu wSosnowcu. W tym roku wciąż będzie on obejmował 9 stacji ze130 rowerami; w przyszłym miasto chce go rozbudować okolejnych 13 stacji ze 140 rowerami.

W ub. roku w regionie funkcjonowały też pilotażowesystemy (po 4 stacje z 32 rowerami) w Siemianowicach Śląskich,Świętochłowicach, Zabrzu i Jastrzębiu-Zdroju (w tych dwóchostatnich miastach rozbudowane w ciągu roku odpowiednio o 2 stacje z20 rowerami oraz o 3 stacje z 30 rowerami).

Dotąd władze tych miast nie przekazałyszczegółowych informacji o kontynuowaniu przedsięwzięcia w tymroku. Podobnie nie spłynęły jeszcze informacje o systemie wPszczynie i Goczałkowicach-Zdroju (wspólna sieć dwóch gmin z 8stacjami i 80 rowerami).

Chociaż sieci rowerów miejskich poszczególnychsamorządów woj. śląskiego obsługuje ten sam operator, spółkaNextbike Polska, który umożliwia posługiwanie się wszędziejednym kontem użytkownika, na razie nadal nie ma możliwościpodróży między miastami.

Z tego względu niezależnie od działańposzczególnych miejscowości regionu, prace nad uruchomieniemsystemu roweru metropolitalnego rozpoczęła działająca od ub.roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Postulowanysystem tzw. IV generacji ma być zgodny (lub równoległy) zrozwiązaniami, które dotąd wdrożyły lub wdrażają miastaMetropolii, zapewniając m.in. możliwość dowolnego przemieszczaniasię na terenie całej GZM.

Uruchomienie Roweru Metropolitalnego planowanona wiosnę 2019 r. W ub. roku przeprowadzono procedurę tzw. dialogutechnicznego, której celem miało być znalezienie najlepszegomodelu funkcjonowania systemu roweru miejskiego w Metropolii. Wostatnim czasie Metropolia nie informowała jednak o kolejnychdziałaniach w tym zakresie.(PAP)