Ciechanów: startuje wypożyczalnia e-hulajnóg
Od 1 czerwca mieszkańcy Ciechanowa i przyjezdni będą mogli korzystać z elektrycznych hulajnóg. Dostępnych będzie ich 40 w specjalnie wyznaczonych miejscach. Tylko tam możliwe będzie rozpoczęcie i zakończenie wynajmu. Zminimalizuje to problem porzucania pojazdów w dowolnym miejscu - podał Urząd Miasta.
Informując o uruchomieniu punktów wynajmu hulajnóg, ciechanowski samorząd przypomniał, że usługa ta będzie płatna, a miasto nie ponosi kosztów bieżącego funkcjonowania systemu wypożyczeń - w tym sezonie jeździć będzie można tam 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Od 1 czerwca mieszkańcy i przyjezdni będą mogli korzystać z elektrycznych hulajnóg. 40 pojazdów zostanie zlokalizowanych w dwudziestu jeden specjalnie wyznaczonych miejscach.
Tylko tam możliwe będzie rozpoczęcie i zakończenie wynajmu e-hulajnogi. Zminimalizuje to problem porzucania pojazdów w dowolnym miejscu, występujący w innych miastach - podkreślono w informacji Magistratu.
Jak wyjaśnił ciechanowski samorząd, hulajnogi pojawią się przy punktach wypożyczalni roweru miejskiego, m.in. przy stacji PKP i kąpielisku Krubin, ale też w innych miejscach, jak np. przy kolejce wąskotorowej, w pobliżu dawnego dworca PKS oraz przy Parku Nauki Torus, a także w pobliżu niektórych placów zabaw dla dzieci. "System wdraża w mieście firma Hulaj, która odpowiada za jego funkcjonowanie i ponosi jego bieżące koszty" - przekazano w komunikacie.
Urząd Miasta Ciechanowa przypomniał, że od 20 maja w Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące osób, które poruszają się na elektrycznych hulajnogach, nakazujące przemieszczanie się zgodnie z zasadami ruchu drogowego.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Hulajnogą można poruszać się po drogach dla rowerów, pasach rowerowych wydzielonych z jezdni lub trasach pieszo-rowerowych. Gdy żadna z tych opcji nie jest możliwa, w przypadku hulajnogi elektrycznej trzeba skorzystać z jezdni, jednak tylko, gdy ograniczenie prędkości na niej to nie więcej niż 30 km/h - wskazał ciechanowski samorząd.
W informacji zaznaczono, że maksymalna prędkość, z jaką można jechać na hulajnodze, wynosi 20 km/h na wszystkich drogach publicznych, w tym na drodze rowerowej i na jezdni, a za przekroczenie prędkości policja będzie mogła nałożyć mandat.
"Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych tylko, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Nie wolno też jeździć we dwójkę na jednej hulajnodze czy poruszać się hulajnogą po spożyciu alkoholu lub środków odurzających" - przekazał Urząd Miasta Ciechanowa. jak dodał, "wybierając hulajnogę jako środek lokomocji warto też pamiętać o kasku, który ochroni głowę w razie upadku". (PAP)