Chiny – zostaw wypożyczony rower gdzie chcesz
Trzynaście z piętnastu największych systemówwypożycania rowerów miejskich znajduje się w Chinach (5. na liściejest Paryż z 21 tys. rowerów, a 12. – Londyn, gdzie możnaskorzystać z 16,5 tys. rowerów). Hangzhou – miasto położone ogodzinę drogi pociągiem od Szanghaju – jest tylko niewielewiększe od Londynu, ale ma aż 5 razy większy systemsamoobsługowych wypożyczalni rowerów (84 tys. rowerów).
Prawdziwą furorę w Chinach robią jednakcharakterystyczne kolorowe rowery, które można „zaparkować”gdziekolwiek i które tysiącami zalegają na chodnikach. Idea jestprosta: użytkownicy ściągają aplikację, która umożliwia imznalezienie roweru w okolicy, po czym odblokowują je, skanując kodQR z telefonu lub wpisując odpowiedni kod liczbowy. W odróżnieniuod tradycyjnych systemów wypożyczania jednośladów, taki rowermożna zostawić w dowolnym miejscu.
Klientów nie brakuje. W niecały rok jedna tylko firmaMobike wprowadziła na ulice 18 chińskich miast ponad milion nowychrowerów. Założony m.in. przez byłego szefa Uber Shanghai , Mobikeuzyskał niedawno wsparcie firm: Tencent (chińskiego internetowegogiganta) oraz Foxconn (największego producenta elektroniki ikomponentów komputerowych, który pracuje m.in dla Apple) i obecniejest w stanie wprowadzać na rynek aż 10 milionów rowerów rocznie.Na tym jednak się interes nie kończy. Firma Ofo założona w 2015r. jako start-up uniwersytetu w Pekinie chwali się ponad 10 mlnużytkowników w 33 miastach. Jest jeszcze Bluegogo, Xiaoming i wielepodobnych, pojawiających się jak grzyby po deszczu firm.
Popularność tego biznesu w Chinach nie była wcaleoczywista. Upojone sukcesem ekonomicznym nowe pokolenia Chińczykówchętnie przesiadały się do samochodów a rowery zostałyzdegradowane do roli pojazdów przestarzałych. Możliwość łatwegoskorzystania z roweru przez aplikację spowodowała, że ten środektransportu wraca w Chinach do łask. Większość użytkowników toludzie w wieku 20-30 lat, wielu prowadzi rowery jedna ręką, drugąobsługując smartfony. Rower to już nie relikt poprzedniej epoki, asymbol nowoczesnego podejścia do życia.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Tekst udostępniony w oparciu o licencję CreativeCommons.
„