Certyfikat dla Świnoujścia w konkursie „Gmina Przyjazna Rowerzystom”

infobike
30.01.2013 00:44

Certyfikat dla Świnoujścia w konkursie „Gmina Przyjazna Rowerzystom”

 swinoujscie_certyfikat2_760

Prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz odebrał dziś certyfikat laureata ogólnopolskiego konkursu 'Gmina Przyjazna Rowerzystom’. Organizatorem konkursu jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Rekreacji oraz Polską Organizacją Turystyczną –czytamy na stronie internetowej Świnoujścia

 

Na stronie internetowej Świnoujścia czytamy:

Certyfikat wręczył prezydentowi Prezes Zarządu Zachodniopomorskiego Zespołu Gospodarki Turystycznej PTTK Zbigniew M. Błaszczyk.

 

– Sam rower to nie wszystko –mówił prezes Zbigniew M. Błaszczyk. –Do uprawiania turystyki rowerowej potrzebna jest jeszcze dobra infrastruktura, a ta w Świnoujściu  rozwija się w szybkim tempie. Macie naprawdę dobre ścieżki rowerowe. Do tego potraficie je promować. Właśnie to komisja konkursowa szczególnie doceniła przyznając certyfikat.

 

Dodatkową nagrodą jest promocja naszego miasta na stronie internetowej PTTK.

 

swinoujscie_certyfikat_760 

Jest gdzie jeździć

Świnoujście staje się jednym z ulubionych miejsc w naszym kraju przez turystów, którzy lubią wypoczywać w ruchu, a szczególnie właśnie rowerzystów. Przyciągają ich liczne ścieżki i szlaki rowerowe;w sumie ponad 150 km. A także możliwość zwiedzenia na rowerze zarówno polskiej, jak i niemieckiej części wyspy Uznam.

Dlatego też szczególną popularnością cieszy się wśród rowerzystów ścieżka pieszo-rowerowa łączącą Świnoujście z sąsiednimi niemieckimi kurortami. Mało tego, trasa prowadzi wzdłuż wydm, a to z kolei sprawia, że korzystający z niej mają zapewnione naprawdę piękne widoki. Ścieżkę Świnoujście wybudowało wspólnie z niemieckim sąsiadem gminą Heringsdorf. To nie jedyna zresztą trasa rowerowa, która powstała wysiłkiem samorządu i z pomocą Unii Europejskiej.

W samej tylko lewobrzeżnej części miasta (wyspa Uznam) znajduje się obecnie ponad dwadzieścia kilometrów ścieżek rowerowych, które łączą najważniejsze punkty kurortu –śródmieście, port, dzielnicę nadmorską i przejścia graniczne z niemieckimi miejscowościami Ahlbeck i Garz. 

Natomiast w administracyjnych granicach Świnoujścia mieści się przeszło sto kilometrów szlaków rowerowych, czytelnie oznakowanych zgodnie z międzynarodowymi standardami. Na wyciągnięcie ręki jest ponadto doskonała infrastruktura rowerowa zarówno polskiej, jak i niemieckiej części wyspy Uznam. 


Wszystko to sprawia, że wyprawy na dwóch kółkach można precyzyjnie dostosować zarówno do swoich zainteresowań, możliwości czasowych, przygotowania kondycyjnego, jak i stopnia opanowania techniki jazdy na rowerze.

 

Co to za konkurs?

Założeniem konkursu było uhonorowanie gmin sprzyjających turystyce rowerowej poprzez zebranie i spopularyzowanie informacji o gminach, które w swoich planach i działaniach uwzględniają potrzeby rowerzystów oraz prezentację na płaszczyźnie ogólnopolskiej działań danej gminy związanych z:

a) inwestycjami w infrastrukturę turystyczną: szlaki i drogi rowerowe, wypożyczalnie rowerów, stojaki dla rowerów w miejscach użyteczności publicznej,
b) promocją w postaci wydanych map, przewodników, informacji na stronach gmin i innych portalach,
c) popularyzacją turystyki rowerowej poprzez organizację cyklicznych imprez dla wszystkich zainteresowanych tą formą turystyki.

Adresatami konkursu były gminy wg liczby mieszkańców: do 10 tys., do 50 tys., do 100 tys. i powyżej 100 tys.

 

Tekst i zdjęcia

BIK UM Świnoujście

 

Źródło: http://www.swinoujscie.pl/pl/contents/content/126/2770