CBOS – piesi i rowerzyści mają najwięcej obaw o bezpieczeństwo
W ostatnich dziesięciu latach wzrósł odsetekPolaków, którzy czują się bezpiecznie na drogach – wynika zsondażu przeprowadzonego przez CBOS. Wśród respondentów najwięcejobaw mają piesi i rowerzyści.
Autorzy sondażu porównali w tym zakresie wyniki badańprzeprowadzonych w 2007 r. z wynikami sondażu przeprowadzonego napoczątku wakacji, pomiędzy 29 czerwca a 6 lipca, na grupiereprezentatywnej liczącej 977 osób.
Wynika z niego, że największy lęk przed wypadkiemdrogowym odczuwają piesi chodzący poboczem dróg lub szos –blisko połowa z nich (45 proc.) zadeklarowała, że w takiejsytuacji nie ma poczucia bezpieczeństwa.
Znacznie bardziej komfortowo czują się piesi chodzącyulicami swoich miejscowości; w ich przypadku niespełna jedna piąta- 18 proc. nie czuje się bezpiecznie przemieszczając się w tensposób. „Uwzględniając poziom lęku przed wypadkiemdrogowym można powiedzieć, że chodzenie po ulicach jest tak samostresujące jak jazda na rowerze – niemal jedna piątapodróżujących w ten sposób odczuwa lęk przed wypadkiem drogowym„- podkreślają autorzy sondażu.
Rzadziej niebezpieczeństwo na drogach odczuwająmotocykliści – taki lęk odczuwa 13 proc. z nich oraz osobypodróżujące samochodami – 11 proc. Pozostałe uwzględnione wsondażu środki lokomocji postrzegane są na ogół, jakobezpieczne, ankietowani jedynie sporadycznie uważają je zaniebezpieczne.
To jak czujemy się na drogach uzależnione jest teżod m.in. płci, wykształcenia i statusu społecznego. Jakpodkreślono w omówieniu wyników sondażu w przypadku poboczy dróglub szos „relatywnie większy lęk przed wypadkiem czująpiesi znajdujący się w trudniejszej sytuacji materialnej,niezadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych, atakże badani najlepiej wykształceni„.
„Brak poczucia bezpieczeństwa w takichsytuacjach częściej deklarują kobiety niż mężczyźni (49 proc.wobec 40 proc.)” – dodano.
Jeśli chodzi o kierowców badanie pokazuje, żenajbezpieczniej czują się „respondenci młodsi, lepiejwykształceni, lepiej oceniający własną sytuację materialną”.Natomiast lęk przed wypadkiem podczas jazdy samochodem najczęściejodczuwają ankietowani „niezadowoleni ze swojego położeniamaterialnego, najstarsi, z wykształceniem podstawowym lubgimnazjalnym”. Jeśli chodzi o rowerzystów, częściejwypadków obawiają się osoby w wieku 55–64 lat, mieszkający wmiastach liczących od 100 tys. do 499 999 ludności.
Podczas badań analizowano też umiejętnośćudzielania pierwszej pomocy. Obecnie dwie trzecie badanych – 67 proc.deklaruje, że umiałoby w razie wypadku udzielić pierwszej pomocy,przy czym jedynie 19 proc. jest całkowicie pewnych swoichumiejętności w tej dziedzinie, a blisko połowa 48 proc. jest ichraczej pewna.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Z sondażu wynika, że częściej deklarując to badanilepiej wykształceni – np. w przypadku absolwentów wyższychuczelni – 81 proc., a wśród respondentów z wykształceniempodstawowym lub gimnazjalnym mniej niż połowa – 46 proc.
Istotne znaczenie w tej kwestii odgrywa również wiek– posiadanie takich kwalifikacji częściej deklarują ankietowanimłodsi niż starsi – 93 proc. w wieku 18–24 lata i 50 proc. wwieku 65 lat i więcej. Częściej takiej pomocy potrafią udzielaćmężczyźni – 73 proc. niż kobiety – 61 proc., a biorąc pod uwagęwielkość miejscowości zamieszkania – najczęściej mieszkańcynajwiększych miast – 78 proc.
Sondaż pokazuje, że umiejętność udzielaniapierwszej pomocy powiązana jest też z własnym doświadczeniemankietowanych. Takie umiejętności częściej mają ci, którzybezpośrednio zetknęli się z wypadkami drogowymi niż osoby beztakich doświadczeń – 72 proc. wobec 57 proc. (PAP)
pru/ dsr/
„