Białystok – Społecznicy chcą roweru miejskiego przez cały rok

infobike
05.07.2019 16:48

Rowery miejskie są w Polsce coraz popularniejsze. Powiększa sięrodzina miast, które posiadają systemy wypożyczeń.Jednym z etapów rozwoju wypożyczalni jest udostępnienie ichmieszkańcom przez cały rok. Z takich możliwości skorzystałym.in. Kraków i Wrocław. Społecznicy z Białegostoku chcą, by BiKeR stał się wypożyczalnią całoroczną. W tejsprawie członkowie Stowarzyszenia Rowerowy Białystok wystosowalipetycję do prezydenta miasta.

Petycja została wysłana 2 lipca. Rowerowy Białystok apeluje doprezydenta Białegostoku, by w przyszłym roku, kiedy będzieogłoszony przetarg na obsługę BiKeRa, zawarto zapis zobowiązującynowego operatora systemu, do utrzymania wypożyczalni w działaniuprzez cały rok.

Nowy przetarg w 2020 roku

W przyszłym roku Białystok rozpisze przetarg na obsługę rowerumiejskiego. Daje to dobrą okazję do zmienienia zapisu o sezonowościwypożyczalni. Obecnie z Białostockiej Komunikacji Rowerowej możnakorzystać od kwietnia do listopada.

Publiczny system rowerów miejskich jest środkiem komunikacjimiejskiej. Zdrowym, ekologicznym, pod pewnymi względami takżebardzo wygodnym i elastycznym. Nie wykorzystujemy jednak w pełnijego potencjału, gdy jest on czynny jedynie przez 2/3 roku. WStrategii Rozwoju Miasta Białegostoku na lata 2011 – 2020 jako jedenz priorytetów widnieje: “Tworzenie efektywnego systemukomunikacyjnego Miasta z dużym udziałem transportu zbiorowego orazruchu rowerowego.” – piszą członkowie RowerowegoBiałegostoku.

Jeżeli chcemy uczynić Białystok miastem zrównoważonym iekologicznym, gdzie mieszkańcy ograniczają użycie aut, musimyuczynić rower publiczny całorocznym środkiem transportu.Białostoczanin, który skuszony alternatywami pozbędzie sięwłasnego auta, w miesiącach zimowych zostanie skazany jedynie naautobusy i stosunkowo drogie taksówki. Tymczasem autobus, jeżelinie możemy się później z niego przesiąść na rower publiczny,również znacząco traci na atrakcyjności. Zima nie jest przeszkodądla osób poruszających się rowerami, tym bardziej że rower”odpala” w każdej temperaturze, a każda kolejna zima jest corazłagodniejsza – czytamy w petycji.

Coraz więcej całorocznych wypożyczalni

Stowarzyszenie podaje, że większość systemów rowerów miejskichw Unii Europejskiej to systemy całoroczne. Także w Polsce są lubpowstają już takie systemy. Kraków, Trójmiasto i Wrocław mająjuż całoroczny rower miejski, Poznań będzie go miał od 2020roku. Ale nawet w miastach, gdzie system ten nie jest jeszczewprowadzony, rower miejski funkcjonuje o miesiąc dłużej, bo odpoczątku marca (Warszawa, Szczecin, Bydgoszcz, Gliwice, Łódź,Lublin), podczas gdy w Białymstoku z nieokreślonych powodówdopiero od kwietnia. Białostoczanie co roku udowadniają, że BiKeRma sens. I ten sens będzie miał także w chłodniejszychmiesiącach.

Przetarg na trzy lata

Przyszłoroczny przetarg będzie obowiązywał przez trzy kolejnelata. Zdaniem Stowarzyszenia to dobry moment na zmianęfunkcjonowania wypożyczalni. W przeciwnym wypadku o 3 lata opóźnionezostanie wprowadzenie narzędzia mającego na celu przekonaniebiałostoczan do rezygnacji z samochodów.