Będzie dużo zmian. MPK Lublin nowym operatorem Roweru Miejskiego!
Spółka MPK Lublin pokieruje systemem lubelskich rowerów miejskich. Miasto rozpoczęło procedurę udzielenia zamówienia publicznego w modelu in-house. Dzięki integracji systemów pasażerowie komunikacji miejskiej wypożyczą rower na preferencyjnych warunkach. Nowym akcentem będzie także wygląd rowerów, o którym mieszkańcy Lublina zadecydują w internetowym głosowaniu.
Zlecenie dalszego operowania systemem Lubelskiego Roweru Miejskiego oparto na modelu zamówień publicznych w trybie in-house, czyli procedurze umożliwiającej powierzenie zamówienia przez podmiot publiczny spółce zależnej, z zastosowaniem zasady zamówienia z wolnej ręki.
W ten sposób Zarząd Transportu Miejskiego wdrożył procedurę udzielenia zamówienia na rzecz spółki MPK Lublin w zakresie zarządzania systemem Lubelskiego Roweru Miejskiego wraz z wykonaniem oprogramowania LRM oraz kompleksowym serwisem i magazynowaniem infrastruktury systemu.
Od kilkunastu lat systematycznie rozwijamy sieć infrastruktury rowerowej i zwiększamy dostępność roweru. Teraz prowadzeniem Lubelskiego Roweru Miejskiego zajmie się miejska spółka MPK Lublin, dzięki czemu dochody z tego tytułu pozostaną w strukturze finansów miasta. Ponadto, dzięki integracji systemów komunikacji zbiorowej i rowerowej, wypożyczalnia rowerów miejskich będzie nie tylko ekologiczną, ale i bardziej konkurencyjną alternatywą dla prywatnych przejazdów samochodem. To także rozwiązanie uzupełniające lokalny transport publiczny w realizacji zintegrowanej i zrównoważonej mobilności miejskiej, która dla Lublina jest priorytetem – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydent Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Kolejnym krokiem planowanej częściowej integracji z systemem biletu LUBIKA jest stworzenie oferty łączonej, zawierającej w swoich ramach zarówno usługi z zakresu komunikacji miejskiej, jak i możliwość korzystania z rowerów publicznych działających w systemie Lubelskiego Roweru Miejskiego. Dla stałych klientów komunikacji miejskiej ZTM przygotuje specjalną ofertę korzystania z roweru miejskiego na preferencyjnych warunkach, co umożliwi ważny bilet okresowy komunikacji miejskiej lub aktualna Lubelska Karta Miejska.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Wraz ze zmianą operatora nową szatę graficzną otrzyma infrastruktura rowerowa. Wygląd systemu zaakcentuje barwy Lublina, nawiązując do pojazdów komunikacji miejskiej. Spośród trzech przygotowanych wariantów, to mieszkańcy w głosowaniu zdecydują o ostatecznym wyglądzie rowerów i stacji. Sonda rozpocznie się we wtorek (6 września) na stronie internetowej ZTM Lublin. Głosować będzie można do 12 września.
W czerwcu 2022 r. podczas sesji Rady Miasta Lublin podjęta została uchwała w zakresie rozszerzenia kompetencji statutowych Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie. Na jej podstawie ZTM, który w imieniu Gminy Lublin pełni rolę organizatora i zarządcy komunikacji miejskiej, otrzymał zadanie koordynacji system Lubelskiego Roweru Miejskiego, jako uzupełnienie publicznego transportu zbiorowego.
Aktualna umowa z operatorem, tj. spółką Nextbike Polska obowiązuje do końca listopada 2022 r. Mieszkańcy mają do dyspozycji 700 jednośladów rozlokowanych na 120 stacjach. W ubiegłym roku łączna liczba wypożyczeń Lubelskiego Roweru Miejskiego przekroczyła 76 tys., natomiast ich łączny czas użytkowania wyniósł ponad 2 mln minut. W ostatnich miesiącach tego roku odnotowaliśmy znaczący wzrost zainteresowania Lubelskim Rowerem Miejskim. Średnia miesięczna liczba wypożyczeń to ok. 20 tys.