625 km dróg rowerowych do końca 2018 w Małopolsce
625 nowych tras rowerowych powstaniew woj. małopolskim do końca 2018 roku. Samorząd regionu wyda naten cel 200 mln zł z funduszy europejskich.
– Małopolska od kilku lat jestliderem W Polsce, jeśli chodzi o budowę ścieżek rowerowych -ocenił marszałek Jacek Krupa.
W środę podczas Forum Ekonomicznego wKrynicy władze województwa podpisały umowę z wykonawcą na budowękolejnego, 12-km etapu trasy VeloDunajec biegnącego po waleprzeciwpowodziowym Dunajca od Biskupic Radłowskich do Wietrzychowic.Nowy odcinek połączy się z wybudowanym już odcinkiem tej trasy odOstrowa do Biskupic Radłowskich (14 km), stanowiąc jego kontynuacjęi połączenie z Wiślaną Trasą Rowerową w miejscowościWietrzychowice.
Podpisano też umowę na budowęsiedmiu komfortowych Miejsc Obsługi dla Rowerów przy VeloDunajec iWiślanej Trasie Rowerowej. W części z nich zapewniona zostaniebaza gastronomiczno-noclegowa, co pozwoli na organizowaniekilkudniowych wypraw rowerowych dla całych rodzin. Budowy potrwająblisko rok.
– W tym roku budowy ścieżekrowerowych +ruszyły z kopyta+, do końca roku oddamy 190 km -powiedział PAP Krupa. Wśród nich będzie m.in. odcinek trasywiślanej biegnącej wałami od Zatora na zachodzie województwa doSzczucina na jego wschodnich krańcach.
Jak podkreślił marszałek, wszystkienowe trasy są projektowane i budowane w unijnym standardzie EuroVeloi wpisują się w sieć tras europejskich. Są one pokryte asfaltowymdywanikiem i oznakowane, podjazdy i zjazdy są łagodne, a łukiszerokie. Dzięki temu ścieżki są dostępne dla wszystkichrowerzystów niezależnie od stopnia ich zaawansowania. ?Każdyrowerzysta, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej będzie mógłpodróżować nimi przez wiele dni? – zapowiedział.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Według niego nowe ścieżki rowerowecieszą się ogromnym zainteresowaniem rowerzystów. – –Obserwujemy zjawisko, że nawet niewielkie odcinki, którezostały już zbudowane na wałach wiślanych, uruchamiają ogromnąmodę na rowery i aktywny tryb życia wśród mieszkańców. Powstajeścieżka, natychmiast są rowerzyści – tłumaczył marszałekMałopolski.
Według władz regionu, ścieżki takiejak VeloDunajec wzdłuż Dunajca, odkrywają najbardziej malowniczerejony Małopolski i otwierają nowe możliwości dla rozwojuturystyki. ?Liczę na to, że pobudzi to rozwój tzw. małejprzedsiębiorczości ? mam tu na myśli rozwój bazy turystycznej igospodarstw agroturystycznych ? powiedział Krupa.
Docelowo do 2020 r. zintegrowana siećścieżek rowerowych VeloMalopolska będzie liczyć łącznie prawie1000 km. Zaprojektowano je tak, aby poszczególne trasy stworzyłyspójną sieć obejmującą całą Małopolskę.
Z części ścieżek można jużkorzystać. Kolejne 175 km gotowych będzie do końca 2016 roku (dwaodcinki Wiślanej Trasy Rowerowej ? 91 km od Drwini do Szczucina i84 km od Brzeszcz do Skawiny). Do końca przyszłego roku gotowepowinno być kolejne 170 km tras: VeloDunajec od Biskupic Radłowskichdo Wietrzychowic (12 km) i od Zakopanego do Sromowców Niżnych (68km); VeloMetropolis (EuroVelo4) od Woli Batorskiej do m. JodłówkaWałki (92 km) oraz VeloRudawa i VeloRaba.
„