16 km drogi rowerowej w Świętokrzyskim Parku Narodowym

infobike
14.02.2019 15:14

16-kilometrowa rowerowa ścieżka edukacyjna powstanie wŚwiętokrzyskim Parku Narodowym. Lokalizacja szlaku pokrywa się z przebiegiemfunkcjonującej w ubiegłym wieku kolejki wąskotorowej. Ścieżka ma zostać oddanado użytku pod koniec 2019 roku.

Ścieżka edukacyjna „Śladem świętokrzyskiejkolejki wąskotorowej” o długości 16 km połączy dwa największe ośrodkiturystyczne Łysogór: Świętą Katarzynę i Nową Słupię. W ubiegłym wieku (od lat20. do 50.) przez te tereny przebiegała trasa drewnianej kolejki wąskotorowej.

Kolejka odegrała bardzo ważną rolę w rozwoju gospodarczym tych terenów.Przewożono nią drewno i rudę żelaza z pobliskiej kopalni w Rudkach. Byłarównież najszybszym połączeniem z Kielcami dla osób mieszkających w okolicachNowej Słupii” – powiedział PAP kierownik działu udostępniania parku iedukacji Świętokrzyskiego Parku Narodowego Arkadiusz Adamczyk.

Na trasie ścieżki edukacyjnej namiłośników turystyki czeka mnóstwo atrakcji przyrodniczo-historycznych. Będziemożna m.in. zobaczyć nieczynny już kamieniołom piaskowca kwarcytowego,wybudowany na potrzeby kolejki czy rampę, gdzie przeładowywano rudę żelaza,przepusty i mosty kolejowe – pozostałości po infrastrukturze kolejki.

Na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego zachował się jeden znajwiększych mostów kolejowych tzw. Duży Most. Znajduje się na trasie kolejkimiędzy Wolą Szczygiełkową a Św. Katarzyną. Wybudowany z kamienia ma ponad pięćmetrów wysokości. Most z lat 30. ubiegłego wieku przetrwał do naszych czasów wniemal nietkniętym stanie, co pokazuje kunszt ówczesnych konstruktorów iwykonawców” – opisywał jedną z atrakcji szlaku Adamczyk.

Na trasie kolejki będzie możnazobaczyć również tzw. Słupski Weksel, miejsce gdzie odkryto skarb z czasówpowstania styczniowego. „Budowniczowiekolejki odkryli pozostałości po obozujących żołnierzach Mariana Langiewicza,który ukryli tutaj mnóstwo rosyjskich monet. To nie jedyne znaleziskohistoryczne, które wiążę się z tymi terenami. Przy budowie kolejki znalezionotakże miecz z XIII wieku, który aktualnie znajduje się w zasobach Muzeum WojskaPolskiego. Zachował się on w doskonałym stanie. Ale takich ciekawostekhistorycznych na trasie tej ścieżki edukacyjnej będzie znacznie więcej” –zapewnił pracownik Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Turyści podróżujący 16-kilometrowątrasą będą mogli podziwiać także liczne walory przyrodnicze okolicznychterenów: okazałe wychodnie skalne w okolicach Nowej Słupi, naturalne wychodniepiaskowca kwarcytowego sprzed 500 milionów lat, naturalne ekosystemy leśne czywypływające przy trasie źródełko.

Jak zaznaczył Adamczyk, otwarcieścieżki dla pieszych i rowerzystów planowane jest na koniec 2019 roku. „Musimy przede wszystkim zadbać o kwestiebezpieczeństwa, przy mostach muszą zostać wybudowane barierki, bo w niektórychmiejscach przewyższenia są naprawdę spore. Oprócz przystanków ścieżkiedukacyjnej planujemy także budowę dwóch, trzech deszczoschronów. Do tegodochodzą ławeczki, gdzie będzie można przez chwilę odpocząć i podziwiaćokoliczne krajobrazy” – podkreślił Adamczyk.

Będzie to ścieżka na tyle bezpieczna, że będą mogli ją przemierzaćpieszo i rowerem całe rodziny. Będzie wiodła przez ciche zakątkiŚwiętokrzyskiego Parku Narodowego, z dala od zgiełku i hałasu, który namtowarzyszy na co dzień, w otoczeniu naturalnej przepięknej przyrody. Będzie możnateż zapoznać się z niezwykłą historią tych terenów” – dodał kierownikdziału udostepnienia parku i edukacji Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Całkowity koszt prac związanych zuruchomieniem ścieżki edukacyjnej „Śladem świętokrzyskiej kolejki wąskotorowej”wyniesie 600 tys. zł. 100 tys. zł na realizację projektu przekazał samorządwojewództwa świętokrzyskiego, postała część środków pochodzić będzie z funduszyŚwiętokrzyskiego Parku Narodowego. Adamczyk zaznaczył, że finansowe wsparcieprzy realizacji inwestycji zapowiedzieli też włodarze gmin, przez któreprzebiegać będzie trasa ścieżki edukacyjnej. (PAP)