1 kwietnia na ulice Białegostoku wrócą rowery miejskie
540 rowerów miejskich w 50 stacjach na terenieBiałegostoku będzie dostępnych dla mieszkańców od 1 kwietnia.Dodatkowo w ofercie znajdą się tandemy i rowerki dla dzieci.
Będzie to już czwarty sezon systemu rowerówmiejskich BiKeR w Białymstoku.
– We wtorek władze miasta podpisały umowę z firmąNextbike na kolejne trzy lata obsługi tego systemu. Firma wygrałaprzetarg; obsługiwała system przez ostatnie trzy sezony. Obecnaumowa opiewa na ponad 6,7 mln zł na trzy lata z możliwościąrozszerzenia systemu o kolejne stacje – poinformował popodpisaniu zastępca prezydenta Białegostoku Robert Jóźwiak.
Podkreślił, że BiKeR zmienił tryb życia wielubiałostoczan i zachęcił ich do poruszania się, dlatego – jakmówił – warto kontynuować ten sukces.
Dotychczas białostoczanie mogli korzystać z 460rowerów i 10 tandemów w 46 stacjach. Jak mówił Jóźwiak, wtrakcie trzech sezonów w systemie zarejestrowało się ponad 47 tys.mieszkańców, a z rowerów skorzystali ponad 1,2 mln razy.
Od kwietnia dostępnych będzie 500 regularnychrowerów, 20 tandemów oraz 20 rowerków dla dzieci w 50 stacjach.Nowe stacje powstaną w miejscach, o których wcześniej w głosowaniuzdecydowali mieszkańcy.
Jak mówił prezes Nextbike Tomasz Wojtkiewicz, dziękiwprowadzeniu nowych typów rowerów, BiKeR otworzy się na kolejnegrupy odbiorców i będzie mogło korzystać z nich coraz więcejosób.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Powiedział, że Nextbike obsługuje systemy rowerówmiejskich w innych polskich miastach i BiKeR jest z nimizintegrowany. Dodał, że dzięki temu białostoczanie mogąkorzystać z jednośladów w tych miejscach.
System rowerów miejskich BiKeR jest systemem, którysięga poza Białystok – działa w dwóch ościennych gminach -Juchnowiec Kościelny i Choroszcz. Te gminy też chcą kontynuowaćfunkcjonowanie rowerów w swoich miejscowościach.
BiKeR działa w Białymstoku od 2013 roku; sezon trwaod 1 kwietnia do 30 listopada. Aby korzystać z systemu BiKeR, trzebasię w nim zarejestrować, a następnie wnieść opłatę wstępną,która wynosi 10 zł. Darmo z roweru można korzystać przezpierwszych 20 minut, a posiadacze karty miejskiej – przez pierwszych30 minut; kolejne minuty są płatne. (PAP)
swi/ amac/
„