Wystartowało Badanie Klimatu Rowerowego. Potrwa do końca roku

infobike
07.10.2022 12:15
Do końca roku potrwa Badanie Klimatu Rowerowego. Może w nim wziąć udział każdy mieszkaniec danego miasta lub gminy - bez względu na to, czy korzysta z roweru często, czy tylko sporadycznie. Poprzednie edycja odbyła się w 2020 roku.

W pierwszej edycji w 2020 roku uczestniczyło 90 miast i gmin z całego kraju. Udział, podobnie jak dwa lata temu, jest dla samorządów bezpłatny.

Badania w Polsce będziemy robić co dwa lata. Ta cykliczność jest ważna, żebyśmy mogli obserwować trendy w danym mieście czy gminie, które pojawiły się w pierwszej edycji - mówi Rafał Glazik z Polskiej Unii Mobilności Aktywnej, organizator badania.

Badanie Klimatu Rowerowego, które prowadzone jest równolegle w innych europejskich krajach, poszukuje odpowiedzi na pytania: 

  • Czy twoja miejscowość odnosi się z sercem do ruchu rowerowego? 
  • Czy jazda rowerem w twojej miejscowości sprawia radość, czy jest raczej źródłem stresów?  

Europejskie Badania Klimatu Rowerowego 2022 są próbą zebrania opinii o jakości warunków korzystania z roweru w Polsce. Realizuje je Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) w porozumieniu z innymi organizacjami rowerowymi Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF).

Wyniki umożliwią stworzenie Rankingu Miast Przyjaznych Rowerzystom, czyli wielowymiarowego obrazu sytuacji osób korzystających z rowerów w poszczególnych miastach i gminach w Polsce, dając możliwość wsparcia argumentów na rzecz poprawy warunków jazdy i jakości przestrzeni publicznych.

Rezultaty badań kierowane są do samorządowców, osób decyzyjnych i odpowiedzialnych za kształtowanie ruchu. 

Udział w trwającym do grudnia Badaniu Klimatu Rowerowego 2022 jest możliwy po wejściu na stronę www.rowerowyklimat.pl, gdzie znajduje się ankieta. Składa się ona z 30 pytań merytorycznych i 9  tzw. metryczkowych. Dotyczą kilku obszarów - klimatu ruchu drogowego, wartościowania korzystania z rowerów, bezpieczeństwa, komfortu jazdy i infrastruktury. 

W Badaniach Klimatu Rowerowego 2022 umieszczono wszystkie miasta i gminy, które spełniły co najmniej jeden z warunków:

– dobrowolnie zgłosiły chęć bezpłatnego udziału w badaniach,
– liczą powyżej 50 tysięcy mieszkańców,
– są członkami Metropolii Poznań (partnera strategicznego badań),
– są członkami Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot (partnera badań).

W badaniach może wziąć udział każdy mieszkaniec - bez względu na to, czy korzysta z roweru często, czy tylko sporadycznie.

Jedna osoba może wypełnić formularz tylko raz. Ankieta posiada odpowiednie zabezpieczenia chroniące przed przesyłaniem wielokrotnych odpowiedzi.

Wyniki badania oraz raporty dla poszczególnych gmin zostaną opublikowane w maju 2023 roku.

Działania związane z akcją w mediach społecznościowych łączy hasztag #BKR2022 i #rowerowyklimat.