Ukazał się Warszawski Raport Rowerowy podsumowujący 2021 rok
Warszawski Raport Rowerowy to prowadzony regularnie od 2010 r. cykl publikacji podsumowujących działania miasta w zakresie rozwoju transportu rowerowego. Raport stanowi szczegółowe omówienie zeszłorocznych inwestycji, obecnego stanu infrastruktury oraz zarysowuje plany na najbliższą przyszłość
Od 2020 r. Raport przygotowuje bezpośredio zespół Pełnomocnika ds. komunikacji rowerowej. Wcześniej zadanie to realizowało Biuro Polityki Mobilności i Transportu, a przed nim Biuro Drogownictwa i Komunikacji. Jego ważnym elementem jest też szczegółowe omówienie statystyk wypadków i kolizji z udziałem rowerzystów.
W najnowszym Warszawskim Raporcie Rowerowym, czyli podsumowującym 2021 rok, po raz pierwszy znalazły się również statystyki dotyczące kradzieży rowerów w stolicy..
Dane pochodzą z Komenda Stołeczna Policji i dotyczą oczywiście tylko tych zdarzeń, które zostały zarejestrowane, czyli ujawnione przez funkcjonariuszy lub zgłoszone przez samych poszkodowanych. Dlatego zawsze zachęcamy do zawiadamiania o kradzieży, aby ta statystyka jak najlepiej obrazowała rzeczywistość. W ten sposób dacie też sobie szansę na ewentualne odzyskanie roweru.
Na pierwszej linii front w walce o bezpieczny rower są jednak sami rowerzyści i rowerzystki. Miasto Stołeczne Warszawa stawia na stojaki, który przy ulicach jest już kilkadziesiąt tysięcy. Promuje też dobre praktyki wśród zarządców prywatnych. Ważne jest jednak również poprawne przypinanie roweru i używanie do tego dobrej jakości zabezpieczeń.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Warszawscy urzędnicy ruszyli z nową akcją skierowaną konkretnie do osób, które być może mogłyby lepiej zadbać o swój zaparkowany jednoślad. Niektóre z nich znajdą na nim specjalną zawieszkę z zestawem drobnych sugestii w tej sprawie:
- Nożyce do metalu łatwo przecinają cienkie linki.
- Rozważ zakup solidnego zapięcia, np. typu U-lock.
- Unikaj przypinania roweru wyłącznie za koło. Zapinaj go za ramę i ew. dodatkowo również za koło.
Warszawskie Raporty Rowerowe można znaleźć stronie https://um.warszawa.pl/waw/rowery/warszawski-raport-rowerowy
Dobre i złe praktyki przy organizacji parkingów rowerowych znajdują się na stronie: https://um.warszawa.pl/waw/rowery/parkingi-rowerowe