3 miliony wypożyczeń. Veturilo kończy sezon i 10. rok działalności
Kończy się właśnie 10. rok działalności systemu Veturilo, rowery powrócą na początku marca przyszłego roku z tym samym operatorem, firmą Nextbike.
Według danych Zarządu Dróg Miejskich rowery publiczne w Warszawie cieszą się niesłabnącą popularnością. W 10. roku działania jednoślady wypożyczano 3 miliony razy.
Z budżetu miasta finansowanych jest obecnie 300 stacji Veturilo, na których zaparkowane jest 4,5 tys. rowerów. Dodatkiem jest 10 stacji z rowerami ze wspomaganiem elektrycznym (100 rowerów) oraz 6 z rowerkami dziecięcymi (60 rowerów). Uzupełnieniem systemu są 34 stacje sponsorskie, m.in. pod biurowcami i centrami handlowymi, które zapewniają dodatkowe 400 rowerów.
Z rowerów skorzystało w tym roku ponad 132 tysiące osób. Średni czas jednego wypożyczenia to ok. 28 minut, czyli trochę więcej niż wynosi darmowy okres 20 minut jazdy. Powyżej tej granicy płaci się zaś symboliczną złotówkę. Sezon trwa od początku marca do końca listopada. W tym roku warszawianki i warszawiacy wyjeździli łącznie 1 425 628 godzin 33 minuty i 45 sekund - przekazał ZDM.
Tegoroczny sezon Veturilo odbył się na mocy umowy "pomostowej" obowiązującej przez jeden rok. Ze względu na sytuację od początku przewidziana była możliwość opcjonalnego przedłużenia jej jeszcze o jeden rok. Warszawa skorzysta z tego prawa. Oznacza to, że w 2022 r. system powróci w niezmienionym kształcie i z tym samym operatorem - firmą Nextbike Polska.
W międzyczasie Zarząd Dróg Miejskich skonsultował się z firmami zainteresowanymi obsługą systemu miejskiego roweru Veturilo. Podsumowując rozmowy ZDM zaznaczył, że potencjalni wykonawcy zgodnie zwracają uwagę na niestabilny łańcuch dostaw, wysokie ceny materiałów oraz trudności kadrowe i logistyczne wywołane przez pandemię.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
W takiej sytuacji zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie ciągłości pracy systemu na obecnych zasadach i przygotowywanie się do jego rozwoju w korzystniejszym momencie - dodał ZDM.
Najpopularniejszą trasą jest odcinek między stacjami al. Niepodległości/Batorego - Stefana Banacha/UW z 2 531 przejazdami. Najpopularniejszą stacją była Metro Centrum Nauki Kopernik - 35 744 wypożyczeń. Najpopularniejszą stacją zwrotową była stacja Metro Centrum Nauki Kopernik - 49 067 zwrotów. Warszawiacy i turyści najwięcej rowerów wypożyczyli w niedzielę, 11 kwietnia - 22 963 razy.
Rowery na ulice Warszawy powrócą wraz z początkiem marca 2022 roku