Niebieska droga rowerowa w miejscu, gdzie kiedyś płynęła Wisła
W sobotę o godz. 12 odbędzie się otwarcie nowej drogi rowerowej w Gdańsku. Na miejscu na uczestników czekać będzie gorąca grochówka
Droga ta ma ponad 7 km długości, prowadzi w kierunku południowym - ze Świbna po zachodnim wale Wisły (w ramach inwestycji powstał także odcinek wiodący z wału, w kierunku przystani w Błotniku). Na wysokości dawnego ujścia Wisły nowa trasa łączy się odcinkiem Wiślanej Trasy Rowerowej, który zbudowała gmina Cedry Wielkie.
Droga rowerowa nie została jeszcze oficjalnie oddana do użytku. Nastąpi to w sobotę 23 października w samo południe. Jednak już teraz pojawili się tu liczni amatorzy przejażdżek rowerowych, którzy korzystają z pięknej jesiennej pogody. Asfalt jest równy, co jakiś czas trafić można na szykany w postaci barierek, które uniemożliwić mają poruszanie się po drodze samochodom. Trasa jest dobrze oznakowana i łatwa nawet dla niewprawionych rowerzystów.
Trasa spina niejako kilka kierunków w pewien widoczny już i znany od lat system dróg rowerowych. Po pierwsze: łączy po zachodniej stronie drogi gdańskie z bardzo przyzwoitą siecią dróg w gminie Cedry Wielkie, a nawet ze Szlakiem Mennonickim. Po drugie: łączy w bezpieczny sposób w Świbnie trasę R-9, czyli Wiślaną Trasę Rowerową z droga R-10 i R-13.
W kierunku zachodnim dojedziemy nią do Gdańska, a na wschód dzięki sezonowej przeprawie promowej na Mierzeję Wiślaną, aż do granicy z Rosją. Cały ten system to mocny turystyczny atut regionu. Zapowiadane są już kolejne odcinki np. między Ptasznikami a Leszkowami na zachodnim brzegu. Z kolei po wschodniej stronie już widać zarys drogi od Mikoszewa do Drewnicy (5,2 km).
Niebieski kolor
Wygląda pięknie. Trafić na niego można mniej więcej w miejscu dawnego ujścia Wisły. To ok. 100 metrowy odcinek. Przejeżdżając błękitnym fragmentem można odnieść wrażenie, że jedzie się po wodzie. Wzbudza to już żywą dyskusję w internecie wśród fanów dwóch kółek.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Niebieski kolor tego fragmentu Wiślanej Trasy Rowerowej ma oczywiście znaczenie symboliczne. W miejscu gdzie znajduje się niebieski odcinek drogi kiedyś płynęła Wisła i chcieliśmy o tym przypomnieć - potwierdza Agnieszka Zakrzacka, rzeczniczka Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska
Agnieszka Zakrzacka wyjaśnia też odblaskowy efekt niebieskiej nawierzchni, który zauważyli rowerzyści jadący tamtędy po zmroku. Otóż niebieska farba zastosowana do pomalowania asfaltu to zwykła, stosowana w budownictwie farba. Pokryta została natomiast cienką warstwą specjalnego piasku. Dzięki temu droga wciąż zachowuje przyczepność, a podświetlona w nocy dodatkowo stała się odblaskowa.
Wykonawcą inwestycje jest firma WPRD Gravel. Gdański odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej powstał za sumę 4,4 mln zł w ramach strategicznego przedsięwzięcia, które prowadzi Samorząd Województwa Pomorskiego. Projekt zakłada wybudowanie na terenie województwa pomorskiego dwóch długodystansowych tras rowerowych EuroVelo 10/13 oraz EuroVelo 9/Wiślana Trasa Rowerowa - WTR.