Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wodne połącznie Polski i Czech. W ramach TEN-T

infoship
30.04.2021 17:00

Rozwój śródlądowego transportu wodnego oraz połączenie dróg wodnych na wspólnych granicach państwowych były tematami rozmowy wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka z wiceministrem transportu Republiki Czeskiej Janem Sechterem.

Spotkanie w formie wideokonferencji odbyło się z inicjatywy strony czeskiej 28 kwietnia 2021 r.

Dunaj-Odra-Łaba

Ministrowie omówili bieżące kwestie współpracy dwustronnej w zakresie żeglugi śródlądowej i dróg wodnych, w tym związane z użeglownieniem Odry. Obie strony mając za priorytet utworzenie Odrzańskiej Drogi Wodnej w ramach połączenia wodnego Dunaj-Odra-Łaba zapewniają ciągłość prac nad realizacją połączenia po obu stronach granicy na odcinku Ostrawa – Kędzierzyn-Koźle. W celu dalszego zaawansowania prac nad tym projektem zdecydowano o utworzeniu i rozpoczęciu prac wspólnej grupy roboczej. Celem integrującym podejmowane działania jest współpraca w Unii Europejskiej na rzecz włączenia jej przebiegu na odcinku Ostrawa (Czechy) – Port Morski Szczecin do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T.

-"Łączące oba nasze kraje szlaki wodne są kluczowe nie tylko dla lokalnych, przygranicznych społeczności po obu stronach granicy, ale stanowią system naczyń powiązanych w skali całego kraju i europejskiej sieci dróg wodnych - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad programem rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Długoterminowa strategia rozwoju uwzględniać będzie zakres przedsięwzięć koniecznych do realizacji w celu osiągnięcia międzynarodowych klas żeglowności i budowy brakujących połączeń. W konsekwencji pozwoli to na włączenie polskich śródlądowych dróg wodnych do europejskiego systemu transportowego. Z inicjatywy Prezydencji Polskiej w Grupie Wyszehradzkiej (V4) w 2020 r. ministrowie ds. transportu państw V4 wskazali wspólne projekty infrastrukturalne, które zadeklarowali zgłosić do rozszerzenia sieci TEN-T przy okazji jej najbliższej rewizji. Jednym z nich jest poprawa połączeń wodnych śródlądowych oraz żeglowności na Dunaju, Odrze i Łabie.

Ministrowie omówili także zagadnienia dotyczące współpracy w obszarze gospodarki morskiej, w tym na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Strona czeska potwierdziła zainteresowanie zwiększeniem udziału polskich portów morskich w obrotach czeskiego handlu zagranicznego.