Oświęcim ogłasza kolejny przetarg na miejski rower
Oświęcim chce utworzyć sieć wypożyczalni rowerów, którymi będzie można podróżować po okolicy i poznawać walory turystyczne oraz zabytki – powiedziała rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień. Samorząd we wtorek ogłosił przetarg, który miał wyłonić operatora systemu.
„Bardzo nam zależy, aby już wiosną przyszłego roku +Oświęcimski Rower Aglomeracyjny+ mógł zacząć funkcjonować” – powiedziała Kwiecień.
Drugie podejście
To już druga próba samorządu wyłonienia operatora sieci wypożyczalni. Poprzednia zakończyła się fiaskiem. Nie wpłynęła żadna oferta.
Termin składania ofert upływa 4 grudnia. Wyłoniony w przetargu operator oprócz przygotowania wypożyczalni, będzie miał za zadanie również na bieżąco zarządzać systemem, pobierać opłaty za korzystanie, a także zająć się utrzymaniem i obsługą wszystkich urządzeń. Po zakończeniu funkcjonowania systemu ma go zdemontować.
Magistrat chciałby, aby „Oświęcimski Rower Aglomeracyjny” funkcjonował od początku maja do końca października przyszłego roku. Partnerem miasta w tym projekcie jest gmina Oświęcim. Oba samorządy przygotowują nową atrakcję w ramach powołanej kilka miesięcy temu Aglomeracji Oświęcimskiej.
Chodzi o sieć
Oświęcim chce stać się pierwszym miastem w zachodniej części Małopolski, które będzie posiadało taką sieć. Planowano dziewięć wypożyczalni. Siedem działałoby w Oświęcimiu, m.in. na starówce i osiedlu Zasole, które leży w pobliżu byłego niemieckiego obozu Auschwitz I. Dwie – w Brzezince przy centrum obsługi turystów nieopodal byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau, a także w Harmężach przy Centrum św. Maksymiliana.
Aglomeracja oświęcimska to jeden z pierwszych w województwie małopolskim projektów dotyczących współpracy dwóch oddzielnych, a zarazem sąsiadujących samorządów. Prezydent Janusz Chwierut i wójt Mirosław Smolarek podpisali deklarację jej utworzenia w marcu br. Precyzuje ona obszary wspólnych działań. To m.in. ochrona zdrowia, komunikacja, ekologia, kultura i sport.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Aglomerację Oświęcimską, która nie stanowi odrębnego podmiotu w rozumieniu prawa, zamieszkuje 57 tys. mieszkańców. Jej obszar liczy 100 km kw. (PAP)
„