Warszawa gotowa na Rowerowy Maj

infobike
08.03.2019 17:25

1 marca w Warszawie odbyła się konferencjaRowerowa Edukacja, która przygotowywała do akcji Rowerowy Maj. Wkonferencji wzięło udział ponad 250 nauczycieli oraz specjaliściz kraju i zagranicy.

W najbliższej edycji akcji Rowerowy Maj weźmieudział 250 szkół i przedszkoli z Warszawy, do których chodzi 100tys. uczniów. W związku z tak dużym zainteresowaniem akcjiorganizatorzy postanowili rozwinąć konferencję względempoprzednich lat.

Pierwszaedycja skierowanej do szkół kampanii Rowerowy Maj odbyła się w2014 roku w Gdańsku. Od tego momentu z roku na rok bierze w niejudział coraz więcej miast, placówek i dzieci – w 2018 roku wrowerowym starciu zmierzyło się ponad 128 tys. uczestników z 539.szkół i przedszkoli w 30. miastach. Jest to największa tego typukampania w Polsce.

W konferencji wzięło udział wieluspecjalistów, wśród których możnawymienić warszawskiego partnera Rowerowego Maja – Lang Team. Otransporcie mówili Aleksander Wiącek z Fundacji MobilnościAktywnej i Piotr Wróblewski, doradcy metodycznego WarszawskiegoCentrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

W dalszej części o tym, jak Szwedzi z kolei radząsobie z bezpieczeństwem najmłodszych na miejskich ulicachopowiedział Daniel Larsson – okazało się, że to przedewszystkim znajomość zasad i ich nauka w odpowiednio młodym wiekuwpływają najsilniej na zmniejszenie liczby wypadków drogowych. Ozasadach majowej rywalizacji, założeniach kampanii oraz okorzyściach z codziennej aktywności fizycznej opowiedzielikoordynatorzy warszawskiej edycji: Edyta Mantorska i Marcin Górecki.– relacjonuje Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

Podczaskonferencji odbyły się dwabloki warsztatów tematycznych. Organizatorzapewnił dużą dawkę wiedzy praktycznejw postaci warsztatów z bezpieczeństwa i techniki jazdy,prowadzonych przez Aleksandra Wiącka i Piotra Wróblewskiego.Uczestnicy konferencji wzięli równieżudział w rowerowej przejażdżce po ulicach, by lepiej poznaćrealia rowerzysty w mieście. Nie zabrakło spotkania zfizjoterapeutą, który opowiadał o dobieraniu i dopasowywaniuroweru. Można było również zdobyć praktyczną wiedzę dotyczącąreperacji roweru.

Na konferencji odbyły się również zajęcia zpedagogiem. Pani Grażyna Duszyńska, doradczyni WCIES, opowiedziała,jak najlepiej prowadzić zajęcia z dziećmi. Jak mówić, bysłuchały, jak w atrakcyjny sposób przekazywać to, co chcemyprzekazać, jakie zabawy są atrakcyjne w jakim wieku. Dla tych,którzy i w rowerach i w pedagogice czuli się już wystarczającokompetentni, mieliśmy też bardziej rozrywkową propozycję –warsztaty z kreatywnego pisania z trenerką Loesje, Emilią Skibą.Uczestnicy tych zajęć ćwiczyli otwartość na pomysły iodchodzenie od utartych schematów – wierzymy, że w pracy zwulkanami energii, jakimi potrafią być dzieci, takie podejściebędzie przydatne – informuje ZDM.

Do wyboru był też wykład gości z Holandii, RubenaLoendersloota i Toma Thobe. Pierwszy z nich jest specjalistą wdziedzinie infrastruktury rowerowej i projektowania przyjaznychprzestrzeni miejskich. Drugi to dyrektor organizacji zajmującej sięedukacją dzieci i młodzieży w zakresie zasad bezpieczeństwa ruchudrogowego. Pokazali przykłady swoich działań i w formie dyskusjizastanowili się z warszawskimi nauczycielami, jak można zaaplikowaćich doświadczenie na nasz grunt.