Śląskie kupi 230 rowerów elektrycznych
Miasta i gminy Górnośląsko-ZagłębiowskiejMetropolii dostaną 230 rowerów. Zgromadzenie GZM zadecydowało ozakupie rowerów za około 2 mln zł. Mają trafić do gmin jeszcze wtym roku.
Rowery mają promowaćzrównoważoną mobilność miejską i zdrowe nawyki. Zasięg rowerówelektrycznych ze wspomaganiem ma wynieść do 60 km; baterialitowo-jonowa o pojemności 500 Wh; waga nieprzekraczająca 33 kg;sakwy na bagaż oraz zapięcie rowerowe w formie blokady. To tylkokilka z wymagań, jakie musi spełnić 230 rowerów elektrycznych,które jeszcze w tym roku mają trafić do urzędników, policjantówi strażników miejskich z Górnośląsko-ZagłębiowskiejMetropolii.
Decyzję o kupnie rowerówpodjęło Zgromadzenie GZM we wtorek 29 stycznia. Elektryczne roweryzostaną przekazane do 41 miast i gmin w ramach programu „Roweremlub na kole”, którego celem jest zmiana nawyków transportowych.Do Katowic ma trafić 11 rowerów elektrycznych. Do Bytomia, Gliwic,Zabrza i Sosnowca po 10.
– Popularyzowanierowerów jako równorzędnego środka transportu stanowi jeden zelementów naszych działań strategicznych do 2022 roku. Roweryzakupione przez Metropolię zostaną przekazane gminom w oparciu ownioski ws. udzielenia pomocy rzeczowej. Z rowerów będą korzystalizarówno urzędnicy, jak i przedstawiciele straży miejskich czypolicji. Chcemy w ten sposób promować zrównoważoną mobilnośćmiejską oraz zdrowe nawyki –mówi Karolina Wadowska, członek zarządu GZM.
MarcinDworak, metropolitalny oficer rowerowy zauważa, że średniaodległość pokonywania przez mieszkańców Metropolii w ramachpodróży obligatoryjnych, czyli z domu do pracy lub szkoły i zpowrotem, wynosi ok. 5,2 km.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
– Podróżesłużbowe nie powinny być dłuższe, zatem służbowy rower zewspomaganiem elektrycznym wydaje się idealnym rozwiązaniem.Zamawiamy rowery miejskie z pełnymi błotnikami, które pozwalająna podróżowanie w pozycji wyprostowanej, w stroju oficjalnym. Dlamnie jazda na tego typu rowerze, to wysiłek na poziomie trochęszybszego marszu –mówi Dworak.
„