Katowice i Częstochowa na rowerach miejskich
Rusza sezon rowerów miejskich m.in. wKatowicach i Częstochowie. W Katowicach będzie można docelowokorzystać z blisko 400 rowerów w 52 stacjach. System wCzęstochowie obejmuje 185 rowerów w 20 stacjach.
O inauguracji częstochowskiego systemu władze tegomiasta poinformowały w czwartek. Tego dnia samorząd Katowic podałteż, że w niedzielę system ruszy w stolicy woj. śląskiego.Sezon rowerowy rozpocznie się w Katowicach szybciej niż w 2017r., gdy zainaugurowano go w połowie kwietnia. Zakończy sięnatomiast w połowie grudnia, po przygotowywanym szczycieklimatycznym COP24.
„W ubiegłym sezonie w systemie mieliśmyzarejestrowanych ponad 20 tys. osób, które łącznie ponad 100 tys.razy wypożyczyły rower. To pokazuje, że sprawdza się naszastrategia ukierunkowana na wykorzystywanie jednośladów zarówno wcelu rekreacyjnym, jak i transportowym” – ocenił cytowany winformacji magistratu prezydent Katowic Marcin Krupa.
W niedzielę w Katowicach uruchomionych zostanie 40stacji z ponad 300 rowerami. Rozbudowa systemu nastąpi 1czerwca – gdy zainstalowanych zostanie 11 kolejnych stacji, którezostały wybrane głosami mieszkańców w ramach budżetuobywatelskiego oraz jedna stacja w ramach wniosku budżetowego. W tymroku łącznie 15 wypożyczalni w Katowicach to tzw. stacjesponsorskie.
Jedną z nich zapewniła już w ub. roku PolitechnikaŚląska. „W trakcie roku akademickiego każdy z rowerówwypożyczany był średnio co najmniej dwa razy dziennie. (…)Korzystanie ze stacji jest bardzo wygodne, a nasi studenci mogądzięki niej szybko i ekologicznie przemieszczać się po centrummiasta” – ocenił rektor uczelni prof. Arkadiusz Mężyk.
Utworzenie systemu wypożyczalni rowerówmiejskich w Katowicach koordynuje tamtejsze PrzedsiębiorstwoKomunikacji Miejskiej. Koszt projektu zawierający dzierżawęurządzeń, rowerów oraz serwis wyniesie 1,2 mln zł. Systemobsługuje firma Nextbike, która również w ub. latach realizowałaten projekt dla miasta.
Ten sam wykonawca zapewnił teraz po raz pierwszysystem roweru miejskiego w Częstochowie. W mieścieudostępniono w czwartek 20 samoobsługowych stacji wypożyczeń, naktórych dostępnych jest 185 rowerów. Jak zaznaczył cytowanyw informacji magistratu prezydent Częstochowy KrzysztofMatyjaszczyk, rowermiejski wpisuje się komunikacyjne działaniamiasta.
„Zachęcam do korzystania z tej alternatywnejformy transportu po mieście, w którym mamy już ok. 80 kmdróg rowerowych. Wierzę, że obecność rowerówmiejskich będzie sprzyjać kolejnym inwestycjom służącymkomunikacji rowerowej w Częstochowie” – powiedziałMatyjaszczyk.
Użytkownicy systemu Nextbike mogą korzystaćz rowerów miejskich w Częstochowie i Katowicach (a takżeszeregu innych miast w Polsce, w tym m.in. Wrocławiu i Warszawie),posługując się jednym kontem użytkownika.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Ten sam operator działa m.in. w Gliwicach (systemruszył 1 marca; obejmuje 10 stacji ze 100 rowerami i zostanierozbudowany o 5 stacji z 50 rowerami), w maju udostępni roweryw Tychach (7 stacji z 60 rowerami), a także obsłuży systemwdrażany w Sosnowcu (9 wypożyczalni ze 130 rowerami). Ponadtouruchomienie w br. systemu liczącego 46 stacji i 460 rowerówprzygotowuje samorząd Chorzowa (na razie nie jest jeszcze znanywykonawca).
Niezależnie od działań poszczególnych miastregionu, prace nad uruchomieniem systemu roweru metropolitalnegoprowadzi działająca od stycznia Górnośląsko-ZagłębiowskaMetropolia (GZM). Postulowany system tzw. IV generacji ma być zgodny(lub równoległy) z rozwiązaniami, które dotąd wdrożyły lubobecnie wdrażają miasta Metropolii.
Władze GZM chcą, aby jednym rowerem można byłoprzemieszczać się na terenie całej Metropolii, także wypożyczającgo w jednym mieście i zostawiając w innym. Choć bowiem obecnieposzczególne istniejące systemy obsługuje jeden operator, w tejchwili jest to niemożliwe.
Przedstawiciele GZM akcentują też, że wdrożeniesystemu IV generacji otworzy go m.in. na małe miejscowości, wktórych będzie można początkowo umieścić np. po kilka rowerów,a które nie mogłyby sobie pozwolić na budowanie własnychsystemów. Tzw. IV generacja systemu umożliwia, dzięki rozwiązaniomopartym o geolokalizację, pozostawianie wypożyczonych rowerówlub wypożyczanie ich poza stacjami dokującymi – co wpływa nakoszty.
W tegorocznym budżecie GZM na projekt rowerumetropolitalnego przewidziano kwotę 6 mln zł.
GZM powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od1 stycznia 2018 r. Organizacja – mocą ustawy przygotowanej dla tegoregionu – skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego,zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Zajmuje sięm.in. transportem, a docelowo ma organizować całość komunikacjipublicznej na swoim terenie.(PAP)
„