Słaby sezon 2017 dla Żeglugi Augustowskiej
95 tys. pasażerów przewiozły w tym sezonie statki ŻeglugiAugustowskiej; jedna trzecia z nich to goście zza wschodniej granicy. Wszystko wskazujena to, że rok 2017 będzie gorszy dla spółki od poprzedniego.
Jak poinformował PAP wiceprezes ŻA Sławomir Aleksandrowicz,w ubiegłym roku żegluga przewiozła 113 tysięcy pasażerów i był to jeden znajlepszych sezonów w historii armatora.
-„Sezon, który mija, był gorszy, bo było mało słońca, sporodni deszczowych i zimnych. Wówczas u turystów jest mniejsze zainteresowaniepływaniem” – powiedział Aleksandrowicz. Dodał, że statki jeszcze pływają,chociaż nie są to regularne rejsy, tak jak latem. Żegluga liczy jeszcze nakilka tysięcy pasażerów jesienią.
Aleksandrowicz poinformował, że z roku na rok rośnie liczbagości zza wschodniej granicy. Ich obecność wpływa też na wydłużenie sezonu. ŻAszacuje, że ok. 30 tysięcy pasażerów to głównie Litwini, ale również Rosjanie iBiałorusini.
Jak dodał Aleksandrowicz, osoby te najczęściej łączą krótkiwypoczynek z zakupami w Polsce. ŻA zachęca Litwinów do rejsów po augustowskichjeziorach na stronie internetowej, gdzie znajdują informacje po litewsku.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Żegluga Augustowska swoje rejsy regularne, jak i naspecjalne zamówienia, wykonuje trzema statkami. Największa i najnowszajednostka „Swoboda” może zabrać na pokład 330 osób, „Serwy”i „Sajno” – po 200 osób. Spółka zainwestuje w kolejny statek, któryzabierze na pokład 250 osób. Będzie to statek przygotowany do rejsów w gorszychwarunkach atmosferycznych, w dni deszczowe a nawet zimą.
Kompleks jezior i rzek augustowskich, wraz ze zbudowanym wXIX wieku Kanałem Augustowskim z kilkunastoma śluzami, uznawany jest za jeden znajatrakcyjniejszych turystycznie w Polsce, obok Wielkich Jezior Mazurskich.Popularność rejsów statków Żeglugi Augustowskiej znaczenie wzrosła od czerwca1999 roku, gdy na statku „Serwy” pływał papież Jan Paweł II,odpoczywający wówczas w klasztorze w Wigrach w czasie pielgrzymki do Polski.Trasa zwana od tamtej pory „papieską” wciąż cieszy się dużymzainteresowaniem. (PAP)
„