Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Poznański projekt rewitalizacji nabrzeży odrzucony w WRPO

infoship
20.01.2017 13:44

Poznań stara się wykorzystywać wszystkie szanse napozyskanie środków, za które można byłoby przeprowadzić prace związane zrewitalizacją poznańskiego odcinka Warty.

To dlatego, wspólnie z RegionalnymZarządem Gospodarki Wodnej (RZGW) w Poznaniu, wystartowało w konkursie nadotację z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020w ramach poddziałania „Mała retencja”. Ok. 36 mln zł, pozyskanych wramach tego programu, miało zostać przeznaczone na przebudowęczterokilometrowego nabrzeża Warty.

Rzeka Warta

Rozpatrujący wnioski o dotację urzędnicy z UrzęduMarszałkowskiego wniosek miasta i RZWG ocenili negatywnie, zwracając uwagę nabrak związku przebudowy linii brzegowej rzeki z retencją, która była celemkonkursu.

– Specjaliści z RZGW zaproponowali miastu złożenie wniosku odofinansowanie w konkursie na poprawę retencji korytowej rzeki Warty. Miasto -dołączyło się do tych starań jako formalny lider projektu, ponieważ zależy muna bezpieczeństwie w zakresie gospodarki przeciwpowodziowej oraz na aktywizacjirzeki Warty na miejskim odcinku. Postanowiliśmy spróbować, skoro specjaliści zRZGW widzieli szansę na pozytywne rozstrzygnięcie i przyznanie środków -wyjaśnia Grzegorz Kamiński, zastępcadyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Miastu zależy na rozwoju terenów nadwarciańskich. Dorealizacji tego celu potrzebne są zmiany w nadrzecznej infrastrukturze – m.in.przebudowa nabrzeża. Dziś jest betonowe i raz po raz wymaga remontów.

– Chcemy, by nadrzeczna infrastruktura w mieście uległazmianie. Paradoks polega na tym, że ta infrastruktura nie należy do miasta.Wszystko, co możemy zrobić w tej sprawie, to współdziałanie z RZGW. Na etapiepowstawania wniosku stwierdziliśmy, że miastu zależy na inwestycji, którasprawi, że poprawi się bezpieczeństwo i estetyka brzegów Warty naczterokilometrowym, staromiejskim odcinku rzeki. To dlatego zdecydowaliśmy sięwystartować wspólnie z RZGW w konkursie – tłumaczy Grzegorz Kamiński ipodkreśla, że beneficjentem 90 proc. z kwoty dotacji miał być odpowiadającyza nabrzeże Warty RZWG w Poznaniu.

Po negatywnej ocenie konkursowego wniosku miasto i RZGW nieskładają broni.

– Jako miasto staramy się wykorzystywać wszystkie dostępneszanse na wsparcie. To dlatego zdecydowaliśmy się na start w tym dość trudnymkonkursie na dotację. Według naszychinterpretacji projekt wpisuje się w ramy WRPO. Pamiętajmy, że jest to formułakonkursu. Ktoś wygrywa, a komuś się to nie udaje. Złożyliśmy odwołanie. Jeśliodwołanie nie przyniesie skutku – miastowspólnie z RZGW będzie szukało innych źródeł finansowanianadwarciańskich inwestycji. Niewykluczone, że część prac będzie wykonywanaetapami, z pieniędzy budżetu miasta – mówi dyrektor Kamiński.