Warszawa podsumowuje rowerowy sezon 2016

infobike
08.12.2016 19:36

Warszawa podsumowała rowerowy sezon 2016. Stolica chwali się m.in.rozbudową infrastruktury rowerowej oraz wypożyczalnią rowerówVeturilo.

Za namikolejny udany rowerowy sezon. Warszawiacy wypożyczali jednośladyVeturilo prawie 1,9 mln razy a sieć rowerowa w stolicy powiększyłasię o kolejnych kilkadziesiąt kilometrów dróg i pasów dlarowerów ? czytamyna stronie internetowej Urządu m.st. Warszawy

– To był udany, jubileuszowy sezon Veturilo.Rowery znów cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców ?wypożyczano je 1,9 mln razy. Wybudowaliśmy i wyremontowaliśmy 40km kilometrów tras rowerowych. W przyszłym sezonie czekają nasduże zmiany: rowerzyści będą już mogli korzystać z nowychrowerów i terminali oraz  wypożyczać rowery za pomocąaplikacji. Rozpoczniemy również budowę kładki rowerowej podmostem Łazienkowskim i wyłonimy projektanta mostu pieszo-rowerowegoprzez Wisłę ? mówi Renata Kaznowska, zastępcaPrezydent m.st. Warszawy.

Rozbudowujemy infrastrukturę
Wtym roku wybudowano i wyremontowano blisko 40 km tras rowerowych, zczego 7 km stanowiły projekty z budżetu partycypacyjnego. Powstałym.in. drogi dla rowerów na al. Stanów Zjednoczonych i ul.Ostrobramskiej (5,0 km), ul. Żwirki i Wigury (2,7 km) i al. JanaPawła II (1,5 km). Remont przeszły uczęszczane trasy na al. KEN,ul. Słomińskiego, al. Wilanowskiej i Podzamczu. Otwarta zostałarównież nowa kładka pieszo-rowerowa w Porcie Żerańskim razem zkilkukilometrowym szlakiem wzdłuż wału wiślanego. Na ponad 30ulicach jednokierunkowych został dopuszczony ruch rowerów „podprąd”, na podobną zmianę czeka kolejnych kilkadziesiątodcinków.

W 2017 drogi rowerowe będą łączone w spójną sieć,a ścisłe centrum będzie dostosowywane do komunikacji rowerowej.Wzdłuż głównych arterii powstaną kolejne korytarze rowerowe,będą wytyczane wyznaczone kolejne pasy i kontrapasy, a ruch nalokalnych ulicach będzie uspokajany. Zaplanowano m.in. budowękolejnych 55 km tras rowerowych, w tym kładki rowerowej pod mostemŁazienkowskim oraz drogi wzdłuż ul.Połczyńskiej-Wolskiej-Kasprzaka (od granic miasta do ul. Ordona),ul. Jagiellońskiej, Al. Jerozolimskich (od ul.Grzymały-Sokołowskiego do pl. Zawiszy), na Polu Mokotowskim i naal. Jana Pawła II. 

Rekordowe statystyki Veturilo
Wzakończonym właśnie sezonie użytkownicy mogli korzystać z 205stacji i 3 059 jednośladów – w tym 10 tandemów i 10 rowerków dladzieci w wieku od 4 do 6 lat (w ramach pierwszej na świeciewypożyczalni rowerków dla dzieci Veturilko).

Rowery statystycznie wypożyczano co 12 sekund, a co5,5 minuty w systemie rejestrował się kolejny nowy użytkownik.Rekordzista wypożyczał rower aż 1 025 razy, a dzienny rekordwypożyczeń to 13 763 ? padł 3 czerwca br. W tym sezonie rowerybyły wypożyczane 1 866 423 razy, a do grona użytkownikówdołączyło 70 771 osób. Łącznie od startu systemu w sierpniu2012 r. miejskie rowery wypożyczano 7 919 556 razy, a w systemiejest już 445 495 użytkowników.  

Najpopularniejsze stacje sezonu 2016:
wynajem:al. Niepodległości ? Batorego (1,92 proc.), Rondo Starzyńskiego(1,43 proc.), Arkadia (1,32 proc.);
zwrot: al. Niepodległości? Batorego (1,94 proc.), Rondo Starzyńskiego (1,33 proc.), Arkadia(1,33 proc.). 

Veturilo w 2017 r.
Sezon tak jakobecnie rozpocznie się w marcu i potrwa do końca listopada. Dodyspozycji użytkowników będzie 316 stacji z 4660 rowerami, w tym10 stacji ze 100 rowerami elektrycznymi (Powiśle, Nowy Świat,Krakowskie Przedmieście), 6 stacji z rowerkami dziecięcymi (wokolicach parków, po 3 stacje na prawym i lewym brzegu Wisły) oraz45 tandemów. Terminale będą wyposażone w nowoczesne, kolorowewyświetlacze z ekranem dotykowym i obsługą płatnościzbliżeniowych oraz w uniwersalną pompkę rowerową. Wprowadzonazostanie możliwość wypożyczania i zwrotu rowerów za pomocąaplikacji mobilnej. Każdy stojak będzie miał diodę, sygnalizującączy dany rower jest sprawny i można go wypożyczyć.

Sami zobaczcie, jak zmieniła się Warszawa
Wciągu dziesięciu lat w stolicy wybudowaliśmy i zmodernizowaliśmy290 km infrastruktury rowerowej. Sieć rowerowa w stolicy ma już 490kilometrów – w tym 382 km dróg dla rowerów, 59 km ciągówpieszo-rowerowych i 42 km pasów i kontrapasów rowerowych. Niemal2/3 z nich ma nawierzchnię asfaltową. 

Jednoślady stały się bardzo popularnym środkiemtransportu ? ruch rowerowy w stolicy stanowi już 3,8 procentpodróży niepieszych w ciągu doby (Warszawskie Badanie Ruchu2015).
Dowiedz się więcej: samizobaczcie.pl