Najbardziej rowerowe ulice w Warszawie
Kiedy i którędy mieszkańcy Warszawy najczęściej jeżdżą rowerami? Odpowiedzi na te i inne pytania, dotyczące rowerowych zwyczajów stolicy, poznano dzięki kampanii „Kręć Kilometry”.
Warszawa od kilku lat znajduje się wczołówce najbardziej zakorkowanych miast w Europie. Nic dziwnego,że mieszkańcy stolicy coraz częściej zamieniają swoje czterykółka na dwa lub korzystają z komunikacji zbiorowej.
Najbardziej rowerowe ulice inajbardziej rowerowy most
Na postawie danych z aplikacjimobilnej ?Kręć Kilometry? powstała mapa cieplna, zktórej wynika, że warszawiacy coraz częściej dojeżdżają dopracy na dwóch kółkach. Świadczą o tym najpopularniejsze trasyrowerowe i godziny, w których rowerzyści są najbardziej aktywni.Sieć rowerowa w stolicy liczy obecnie 467 km ? w tym 375 km drógdla rowerów i 57 km ciągów pieszo-rowerowych.
Jednak najchętniej uczęszczane sątrasy dojazdowe do biurowców zlokalizowanych w Centrum i naSłużewcu, czyli ciągi ulic Aleje Ujazdowskie, Belwederska iSobieskiego, a także aleja Prymasa Tysiąclecia, ulice BitwyWarszawskiej 1920 i Banacha. Najbardziej rowerowa trasa, czyli DolinaSłużewiecka, aleja Sikorskiego i dalej aleja Becka, kończy sięnajbardziej rowerową przeprawą przez Wisłę, czyli mostemSiekierkowskim. Wielu rowerzystów spotkać można też w ciągu ulic17 Stycznia i Cybernetyki, ale również na alei Krakowskiej, naulicach: Racławickiej, Wołoskiej, Domaniewskiej czy Puławskiej.
Najbardziej rowerowe dni i godziny
Najchętniej wsiadamy na rower w środkutygodnia, a nie, jak mogłyby się wydawać, w weekend. Najbardziejrowerowym dniem jest środa, która nieznacznie wyprzedza czwartek.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
– Dane z naszej aplikacji pokazują,że naprawdę wielu warszawiaków systematycznie kręci kilometry,łącząc przyjemne z pożytecznym ? radość z jazdy na dwóchkółkach z dojazdem do miejsca pracy. Świadczą o tym też godzinyaktywności rowerzystów. Najbardziej rowerowy moment poranka tozdecydowanie godzina 7. Po południu w statystykach królują godziny16 i 17 ? mówi Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu FundacjiAllegro All For Planet. ? Mamy wielką nadzieję, że takichosób będzie coraz więcej. Fundacja Allegro All For Planet wspieratego lata stołecznych cyklistów mobilnymi stojakami, którepostawiliśmy między innymi nad Wisłą i pod Pałacem Kultury ?dodaje.
Oryginalne, pomarańczowe parkingi dladwóch kółek można spotkać w znanej w Warszawie przestrzeniwydarzeń kulturalnych Hocki Klocki na Bulwarze Flotylli Wiślanejoraz Strefie Rekreacyjnej Aktywna Warszawa przy placu Defilad 1 obokPałacu Kultury i Nauki. W bezpieczny i pewny sposób rowery zostawićmożna też pod adresem: Temat Rzeka przy Wybrzeżu Szczecińskimnumer 1. W każdym z tych miejsc, do ostatniego dnia września, narowerzystów czeka 5 stojaków, czyli po 10 miejsc parkingowych.
Rowerem po Warszawie
Jak wynika z danych bezpłatnejaplikacji ?Kręć Kilometry?, warszawscy rowerzyści pokonująjednorazowo dystans pomiędzy 4 a 8 kilometrów. Natomiastnajczęściej wybieranym środkiem transportu jest rower górski.Rowerem elektrycznym porusza się mniej niż 1% warszawiaków.
?Kręć Kilometry? po stojaki
Powyższe statystyki pochodzą zaplikacji mobilnej ?Kręć Kilometry?. Od początku maja trwa 5.edycja kampanii społecznej o tej samej nazwie organizowanej przezFundację Allegro All For Planet. W ramach akcji polskie miastarywalizują o nowoczesne stojaki rowerowe. Dostaną je temiejscowości, których rowerzyści przejadą w kampanii największydystans. W gronie wygranych znajdzie się 20 miast, w którychFundacja postawi łącznie 300 stojaków rowerowych. AktualnieWarszawa wyprzedziła w rywalizacji Poznań i jest liderem rankingu.
W czasie tegorocznej kampanii ?KręćKilometry? prowadzone jest też największe w Polsce badanierowerzystów i ich opinii o rowerowej infrastrukturze. Szczegółydostępne są na stronie: www.kreckilometry.pl.
„