Jak przewozić rowery komunikacją miejską w Łodzi
Łódzkie MPK informuje swoichpasażerów jak przewozić rower komunikacją miejską.
Łódzka komunikacja miejska jestbardzo przyjazna rowerzystom. Przewożenie roweru jest bezpłatne (oposiadaniu ważnego biletu powinien jednak pamiętać jego właściciellub użytkownik). Ponadto w większości pojazdów są wydzielonemiejsca, w których można ustawić pojazd.
Nie oznacza to jednak, że rowerpowinniśmy przewozić zawsze, bez względu na okoliczności. Byosoby przewożące swoje jednoślady komunikacją miejską nieutrudniały korzystania z niej innym grupom pasażerów, proponujemyby cykliści usiłujący przewieźć swój pojazd w autobusie czytramwaju, stosowali się do kilku prostych zasad.
-
Z możliwości przewożenia roweru w komunikacji miejskiej powinno się korzystać w szczególnych przypadkach np. z powodu nagłego pogorszenia się warunków atmosferycznych, złego samopoczucia rowerzysty lub w wyniku awarii jednośladu.
-
Sugerujemy również by rowery przewozić poza ścisłymi godzinami szczytu, czyli wtedy kiedy w pojazdach jest znacznie mniej pasażerów. Próba wejścia do autobusu popularnej linii w godzinach porannego szczytu z rowerem będzie co najmniej nieodpowiedzialna. W takich warunkach bardzo łatwo kogoś pobrudzić, potrącić kierownicą, a w przypadku gwałtownego hamowania również i zranić. Nie wspominając już o tym, że rower utrudniałby pasażerom wsiadanie, wysiadanie czy dojście np. do kasownika. Dlatego radzimy by unikać tego typu zachowań.
-
Nie powinno się również przewozić rowerów poza miejscami do tego wyznaczonymi. Miejsce do przewożenia rowerów znajduje się w środku bądź z tyłu pojazdu i jest oznaczone odpowiednim piktogramem przedstawiającym rower. W większości autobusów i tramwajów miejsce dla roweru znajduje się naprzeciwko drugich (licząc od kabiny kierowcy lub motorniczego) drzwi. Należy jednak pamiętać, że w przypadku przewożenia przez pasażera roweru w tych miejscach, jego właściciel jest zobowiązany do zwolnienia tego miejsca na każde żądanie pasażera poruszającego się na wózku inwalidzkim lub osoby z wózkiem dziecięcym i przestawienia swojego jednośladu. A gdyby rower utrudniał wtedy innym pasażerom podróż ? do opuszczenia pojazdu. Osoby z wózkami dziecięcymi czy inwalidzkimi mają w takiej sytuacji priorytet.
-
Warto również pamiętać, że w trosce o zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pasażerom (również rowerzystom), obsługa pojazdu, nadzór ruchu czy kontrolerzy biletów mogą wydawać stosowne wskazówki, którym pasażerowie powinni się podporządkować.
„