Jak przewozić rowery komunikacją miejską?
Warszawski sezon rowerowy w pełni. Jednoślady coraz częściej można zobaczyć na drogach, ale i w pojazdach komunikacji miejskiej. Niestety nie wszyscy cykliści wiedzą jak przewozić swój pojazd autobusem, tramwajem, pociągiem czy metrem, by ta podróż była komfortowa i bezpieczna dla wszystkich –czytamy na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie
Warszawska komunikacja miejska jest bardzo przyjazna rowerzystom. Przewożenie roweru jest bezpłatne (o posiadaniu ważnego biletu powinien jednak pamiętać jego właściciel lub użytkownik). A ponadto w większości pojazdów są wydzielone miejsca, w których można ustawić pojazd.
Nie oznacza to jednak, że rower można przewozić zawsze, bez względu na okoliczności. Przewożenie rowerów dopuszczalne jest np. ze względu na nagłe pogorszenie się warunków atmosferycznych, złe samopoczucie rowerzysty lub w wyniku awarii jednośladu. Próba wejścia do autobusu popularnej linii w godzinach porannego szczytu byłaby co najmniej nieodpowiedzialna. W takich warunkach bardzo łatwo kogoś pobrudzić, potrącić kierownicą, a w przypadku gwałtownego hamowania, o które nietrudno w gęstym warszawskim ruchu, również i zranić. Nie wspominając już o tym, że rower utrudniałby pasażerom wsiadanie, wysiadanie czy dojście np. do kasownika. Problem ten widać m.in. w metrze. Miejsce do przewożenia rowerów znajduje się wyłącznie na początku i na końcu pociągu.
Tymczasem niestety wciąż zdarzają się cykliści usiłujący dostać się z rowerem do wagonu każdymi innymi drzwiami. W większości autobusów i tramwajów miejsce dla roweru znajduje się naprzeciwko drugich (licząc od kabiny kierowcy lub motorniczego) drzwi. W pociągach SKM miejsca dla rowerów oznaczone są specjalnymi piktogramami na drzwiach pojazdu.
O wszystkich zasadach bezpiecznego przewożenia rowerów dowiedzieć się można oglądają krótki film edukacyjny wyprodukowany przez ZTM.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
A skoro mowa o rowerach to warto także przypomnieć o uruchomionej przez ZTM bezpłatnej wypożyczalni rowerków dla dzieci w wieku 7-9 lat. Mogą z nich korzystać organizatorzy edukacyjnych zajęć terenowych. Jednorazowo można wypożyczyć 35 dziecięcych jednośladów i trzy rowery dla opiekunów. Każde dziecko wraz z rowerkiem otrzyma kask i kamizelkę odblaskową. Warunki korzystania z nowej wypożyczalni są proste –wystarczy rezerwacja telefoniczna lub elektroniczna.
Wypożyczalnia działa na terenie Węzła Komunikacyjnego Młociny. Rowerki dla dzieci mogą wypożyczać placówki oświatowe. Aby skorzystać z oferty wystarczy zadzwonić pod numer telefonu (22) 45 94 245 lub wysłać maila na adres: [email protected]. Regulamin wypożyczalni dostępny jest pod specjalną zakładką.