Wrocław: więcej ulic uspokojonego ruchu
P {}
Na kolejnych wrocławskich ulicach pojawią się w tym roku strefy uspokojonego ruchu. Oznacza to m.in. wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h, niektóre skrzyżowania mogą zostać także wyniesione nad jezdnię. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów –czytamy na stronie Wroclaw.pl
Pierwsze zmiany już od 24 stycznia
W pierwszej kolejności Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta zmieni organizację ruchu na ulicach Dobrej i Ziemowita w centrum miasta. Już od najbliższego piątku, 24 stycznia, obowiązywało będzie tam ograniczenie prędkości dla samochodów do 30 km/h. Do tego, na ulicy Dobrej wyznaczony zostanie kontrapas rowerowy, a ruch samochodów odbywać się będzie tylko w jednym kierunku –od Braniborskiej do Legnickiej.
To nie wszystko. W tym roku będziemy musieli zwolnić do 30 km/h także na ulicy: Wieczystej, Sztabowej (skrzyżowanie z Pocztową), a także na ul. Księcia Witolda, Moniuszki, Wschodniej i Radosnej. W urzędzie opracowywane są projekty, które określą, jakie dokładnie rozwiązania w organizacji ruchu będą tam zastosowane.
–Wszystkie zmiany są konsultowane z radami osiedli i mieszkańcami, a często to właśnie na ich wniosek wprowadzamy te rozwiązania –mówi Katarzyna Kasprzak z Wydziału Inżynierii Miejskiej.
Opiniują je także policjanci z sekcji ruchu drogowego i strażnicy miejscy.
Bezpieczniej będą mieć też piesi przy ul. Żernickiej i Królewieckiej. Ulice nie należą do strefy uspokojonego ruchu, ale powstaną na nich azyle dla pieszych, które ułatwią pokonywanie jezdni.
Bardziej przyjazna ul. Bogusławskiego
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Oprócz tych działań, Urząd Miejski na ten rok planuje zmianę organizacji ruchu przy ul. Bogusławskiego. Urzędnicy chcą, aby ta ulica była kolejną wizytówką centrum i miejscem, gdzie wrocławianie i przyjezdni będą spędzali wolny czas. Aby to osiągnąć, zmiany zostaną wprowadzone także na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej z W. Bogusławskiego. Przy wiadukcie powstanie przejście dla pieszych oraz przejazd rowerowy. –Koncepcja przejścia trafiła do ZDiUM z prośbą o przygotowanie dokumentacji budowlanej –mówiła portalowi wroclaw.pl pod koniec września Elwira Nowak, zastępca dyrektora Wydziału Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
Przejście jest priorytetem, ponieważ gwarantuje to ożywienie całej ul. Bogusławskiego. Oprócz tego, udogodnieniem będzie także powiększenie przystanku tramwajowego Arkady. Po remoncie będzie on funkcjonował jako przystanek podwójny i będzie można z niego przejść od razu do planowanego przejścia dla pieszych.
Spokojniej na Nadodrzu i Ołbinie
Podobne zmiany planowane są również na Nadodrzu i Ołbinie. Realizacja wszystkich inwestycji to kilkuletni proces, ale projekty zmian już w tej chwili konsultowane są z mieszkańcami. Między ulicami Jedności Narodowej, Probusa, Trzebnicką i Słowiańską ma zmienić się naprawdę sporo i to z dużą korzyścią dla pieszych i rowerzystów. Urzędnicy także tam planują uspokojenie ruchu. Poza tym wprowadzą wyniesione skrzyżowania, powstaną specjalne bramy, które zwolnią prędkość kierowców, a sporo ulic zmieni się w jednokierunkowe. Nie zaprojektowano jeszcze ostatecznych rozwiązań, bo to złożony proces, ale pomysły już spodobały się mieszkańcom Nadodrza. –Pomysły są dobre, mieszkańcy ocenili je pozytywnie. Dzięki takim rozwiązaniom będziemy spokojniejsi choćby o dzieci, które chodzą do szkoły po ruchliwych ulicach. Jeśli samochody zostaną tam spowolnione, na pewno będzie bezpieczniej –mówi Jerzy Sznerch, przewodniczący zarządu osiedla Nadodrze.