Akademia Rowerowa – zajęcia w szkołach

infobike
10.10.2011 20:03

Akademia Rowerowa – zajęcia w szkołach



Akademia Rowerowa to projekt edukacyjny, skierowany do szkół ponadgimnazjalnych w Szczecinie, który ma na celu przybliżyć jej uczestnikom kwestie zrównoważonego transportu i korzyści płynące dla miasta, kształtować aktywne postawy i pozwoli nabyć umiejętności pozwalające na większy udział w życiu publicznym –pisze Rowerowy Szczecin

akademia

Projekt jest realizowany, aby wzmocnić świadomość obywatelską i przekazać wiedzę na temat narzędzi, które posiada każdy z nas, a które mogą poprawić jakość naszego życia (m.in. infrastruktury rowerowej).

W związku z tym, że bierzemy aktywny udział w życiu publicznym Szczecina w kwestii tworzenia systemu rowerowego, pragniemy podzielić się naszym doświadczeniem. Chcąc wyjść naprzeciw potrzebom aktywizowania młodych ludzi, serdecznie zapraszamy do udziału w naszym projekcie. Jest on zupełnie bezpłatny – wystarczy zgłosić chęć przeprowadzenia takich zajęć w swojej szkole.

Zapraszamy!


PROGRAM ZAJĘĆ AKADEMII ROWEROWEJ 

ETAP I – POMYSŁ, 1 godzina

Dzięki prezentacji multimedialnej, poznamy temat zrównoważonego transportu, korzyści dla środowiska i naszego miasta, kwestię bezpieczeństwa na rowerze. Na koniec zostanie przeprowadzony krótki quiz o transporcie rowerowym.

ETAP II – DEFINIOWANIE PROBLEMU I ANALIZA – 2 godziny

Na tych zajęciach przedstawmy typy infrastruktury rowerowej, wyjaśnimy ich funkcjonalność (pasy rowerowe, wydzielone drogi rowerowe, kontrapasy), zaprezentujemy na filmach sposób ich użytkowania. W grupach, uczniowie będą musieli się zastanowić jaką alternatywną trasą można dostać się do szkoły. Zadaniem będzie znalezienie dróg mniej ruchliwych i spokojnych. 
Zadaniem uczestnikóbędzie także wskazanie propozycji utworzenia np. pasów rowerowych lub kontrapasów na danej trasie.

ETAP III – REALIZACJA POMYSŁU, 2 godziny

Kolejnym etapem projektu będzie przeprowadzenie warsztatu, na którym uczestnicy nauczą się definiowania problemu i realizowanie postaw obywatelskich.  Odpowiemy sobie na pytania: co najbardziej nam przeszkadza w mieście, dlaczego nie możemy jeździć rowerem do szkoły, co można zmienić, w jaki sposób poprawić tę sytuację, do kogo skierować pismo? Uczestnicy projektu będą tworzyli i pisali pismo-interwencję do odpowiedniej instytucji, a następnie je wyślą.

ETAP IV – ANALIZA REZULTATU I PODSUMOWANIE, 1 godzina

Na spotkaniu końcowym podsumujemy nasze działania, zaprezentujemy efekty wykonanej pracy (pisma napisane przez uczniów) i odpowiedzi nadesłane przez instytucje – wskażemy, że właśnie w taki sposób, dzięki metodom wykorzystanym podczas zajęć, mogą być osobami aktywnymi, działającymi na rzecz zmiany otoczenia. Przedstawione zostaną także korzyści płynące z odbycia wolontariatu w stowarzyszeniach (doświadczenie, lepszy start w karierze zawodowej, lepsze oceny. 

Kontakt z koordynatorem projektu i zapisy : Joanna Bylińska, 504 321 853, [email protected]

Projekt Akademia Rowerowa jest współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

fio1d


Źródło: http://www.rowerowy.szczecin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1541:akademia-rowerowa-zajcia-w-szkoach&catid=163:akademia-rowerowa&Itemid=446