Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Znamy rządowy terminarz na ustawę o ptz

infotrans
03.01.2019 08:00
0 Komentarzy

Rozmawiamy z rzecznikiem prasowym Ministerstwa Infrastruktury,Szymon Huptysiem o kolejnych etapach wdrażaniaznowelizowanej ustawy o ptz. Według resortu nowe przepisy poprawią dostęp do regionalnejkomunikacji autobusowej.

Przewidziany terminarz prac nowelizacyjnych jest następujący:

  • aktualnie 9. projekt nowelizacji ustawy o publicznymtransporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw jest w Komisji WspólnejRządu i Samorządu;

  • na początku stycznia 2019 r. dokument trafi na posiedzenie Rady Ministrów;

  • prawdopodobnie w I połowie 2019 r. ustawa zostanie przyjęta;

  • następnie gminy i powiaty będą miały 6 miesięcy naokreślenie potrzeb komunikacyjnych;

  • na tej podstawie – w ciągu 12 m-cy – urzędy marszałkowskiesporządzą plany transportowe;

  • najpóźniej do lipca 2020 roku samorządy ogłoszą przetargi naobsługę komunikacji;

  • cały system zacznie funkcjonować 1 stycznia 2022 roku.

Rozmawiamy z rzecznikiem

Spytaliśmy Szymona Huptysia, rzecznika prasowego MinisterstwaInfrastruktury o kolejne etapy wdrażania znowelizowanej ustawy o ptz. Oto conam powiedział:

TransInfo.pl: Jak aktualnie wygląda stan prac nadnowelizowaną ustawą o ptz?

Szymon Huptyś, MI: Projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznymtransporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw po uzyskaniu opinii KomisjiWspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zostanie przekazany do rozpatrzeniaprzez Stały Komitet Rady Ministrów, Radę Ministrów, a następnie do prac wParlamencie.

Zgodnie z projektowanymi przepisami gminy i powiaty określąpotrzeby komunikacyjne i przekażą marszałkowi województwa informację w tymzakresie w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Na sporządzenieplanów transportowych przez marszałków województw przewiduje się 1 rok.

Projekt ustawy przewiduje, że nowy system publicznegotransportu zbiorowego zacznie w pełni funkcjonować od 1 stycznia 2022 r.,niemniej terminy ujęte w projekcie mogą ulegać zmianom stosownie do postępuprac legislacyjnych.

TransInfo.pl: Co jest nadrzędnym celem wprowadzanejnowelizacji?

Szymon Huptyś: Projektowane przepisy mają na celuzaktywizowanie organizatorów publicznego transportu zbiorowego do tworzeniaplanów transportowych i uruchamiania przewozów o charakterze użytecznościpublicznej oraz zwiększenie dostępności regularnych przewozów autobusowych dlaobywateli i zapewnienie spójności komunikacyjnej kraju.

Komentarze