Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Za tydzień wchodzi II etap zmian w lubelskiej komunikacji. Plus ambitne plany na 2025

infotrans
12.03.2024 18:08
0 Komentarzy

11 marca Lublin zapowiedział program ulepszenie komunikacji miejskiej w mieście, który obejmuje m.in. częstsze kursy i linie pospieszne.

Miasto chce jeszcze w marcu wprowadzić rozwiązania, dzięki którym poruszanie się po mieście będzie bardziej sprawne, niezależnie od środka komunikacji. Dodatkowo w przyszłorocznym budżecie samorząd chce wygenerować środki na zwiększenie częstotliwości kursowania miejskich autobusów i trolejbusów.

Komunikacyjna zmiana

-„Chcemy, by w perspektywie kilku lat, nastąpiła realna zmiana w tym, jak przemieszczamy się po mieście, abyśmy jeszcze chętniej wybierali autobus, rower i inne ekologiczne środki, a rzadziej jechali własnym autem. To nie tylko kwestia zmniejszenia korków, ale także realna korzyść dla środowiska – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W przyszłorocznym budżecie Miasto wygeneruje środki na zwiększenie częstotliwości kursowania miejskich autobusów i trolejbusów.

Moduł tzw. głównych linii wyniesie w szczytach 15 minut. Docelowo zaplanowano też wzrost częstotliwości niektórych linii do 10 minut. Ambitnie!

Z kolei jeszcze w marcu zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe na zakup 20 autobusów wodorowych o długości 12 metrów. W ubiegłym roku spółka MPK Lublin złożyła wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie pojazdów napędzanych wodorem. Kwota dofinansowania to 100%, a wartość przedsięwzięcia wynosi 80 mln zł. Wniosek przeszedł już pozytywną ocenę formalną. W planach na ten rok jest również ogłoszenie postępowania na zakup 50 autobusów hybrydowych, które zastąpiłyby spalinowe pojazdy komunikacji miejskiej. Dodatkowo Miasto zakłada zakup 30 pojazdów zeroemisyjnych – autobusów elektrycznych i wodorowych.

Lublin chce ulepszyć komunikację w mieście / fot. UM Lublin

Drugi etap

18 marca Równolegle, ZTM w Lublinie wdraża drugi etap zmian oferty przewozowej. Zgodnie z zapowiedziami i przyjętym po konsultacjach społecznych harmonogramem działań, uruchomione zostaną 2 zupełnie nowe linie pospieszne. Pierwsza z nich – 301 połączy os. Poręba z ul. Daszyńskiego, a druga – 302 os. Widok z Czechowem. Obie linie będą kursować w godzinach szczytu co 30 minut. Dotychczasowa linia pospieszna 46 zyska nowy numer – 303.

-„Rozbudowujemy również sieć linii podmiejskich, dziś mamy ich już 29. W porozumieniu z Gminą Świdnik, trasa linii 35 zostanie wydłużona do Dworca Lublin. Z kolei we współpracy z Gminą Niemce linia 30 wybranymi kursami dojedzie do Majdanu Krasienińskiego. Z Gminą Strzyżewice uruchamiamy nową linię 28, kursującą z pętli przy ul. Żeglarskiej do Piotrowic. Dzięki skomunikowaniu gmin ościennych autobusami komunikacji miejskiej z Lublinem, realnie wpływamy na zmniejszenie natężenia ruchu drogowego w mieście – powiedział Grzegorz Malec, dyrektor ZTM w Lublinie.

Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej zaczną obowiązywać od 18 marca.

Lublin chce ulepszyć komunikację w mieście

Komentarze