Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wrocław nie zapomina o mężczyznach w komunikacji

infotrans
10.03.2021 19:00
0 Komentarzy

Był Dzień Kobiet – czas na Dzień Mężczyzn, który obchodzimy … dzisiaj, 10 marca.

Z tej okazji sprawdzamy, ilu panów dba o wrocławską komunikację.

84% załogi

Motorniczowie, kierowcy, kontrolerzy biletowi, pracownicy administracji i zaplecza technicznego. Panowie to większość załogi wrocławskiego MPK i nie da się wyobrazić komunikacji miejskiej bez ich ciężkiej pracy. Warto pamiętać o ich wkładzie, zwłaszcza przy okazji zbliżającego się Dnia Mężczyzn (10 marca).

MPK Wrocław zatrudnia ponad 2300 mężczyzn. To oznacza, że stanowią oni 84% całej załogi, liczącej niespełna 2800 osób. Najmniejszy ich odsetek jest w administracji – stanowią tam połowę zatrudnionych. Ale już wśród np. pracowników zaplecza proporcje są inne – mężczyznami jest tam dziewięć na dziesięć osób.

Mężczyźni stanowią też większość kierujących. W przypadku tramwajów jest to 80%, ale w liczącej ponad 1000 osób grupie kierowców autobusów – aż 94%. I to właśnie ta grupa jest najbardziej zmaskulinizowana w całej spółce. Dlaczego kierowanie autobusem uchodzi stereotypowo za bardziej „męską” profesję?

Męska rzecz

-„Przyczyn można próbować dopatrywać się m.in. w historii – mówi Damian Zdancewicz z biura prasowego MPK. – Do kobiet za sterami tramwajów jesteśmy bardziej przyzwyczajeni, bo pojawiły się tam one już w czasie wojny. Mężczyźni zostali wtedy zmuszeni do pójścia na front, więc aby zachować ciągłość komunikacji, musiały zastąpić ich panie.

W świadomości mamy również cały czas kobiet, które stereotypowo są gorszymi kierowcami niż panowie. Nic jednak bardziej mylnego – panie świetnie radzą sobie za kółkiem autobusów MPK.

Świętowanie dnia mężczyzn, w przeciwieństwie do przypadającego na 8 marca Dnia Kobiet, nie jest szeroko rozpowszechnionym zwyczajem. Stąd też na świecie uznaje się różne daty święta panów. W Polsce nieformalnie przyjął się 10 marca, kiedy to w Kościele katolickim przypada wspomnienie czterdziestu męczenników z Sebasty. W innych krajach za takie święto uznano natomiast 19 listopada. Młodzież szkolna i dzieci spopularyzowały zaś „dzień chłopaka”, obchodzony 30 września.

Komentarze