Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawa: Jak dojechać na uroczystości pod pomnikiem AK we wsi Pociecha?

infotrans
03.09.2009 18:51
0 Komentarzy

6 września, wszystkie osoby, które będą chciały wziąć udział w uroczystościach pod pomnikiem POS 'Jerzyki’ we wsi Pociecha dojadą na miejsce specjalną linią oznaczoną symbolem C81. Autobusy będą kursowały z częstotliwością co 40 minut w godzinach 8 –18.30 na trasie: PL. WILSONA – Słowackiego – Marymoncka – Pułkowa – Łomianki (Kolejowa) – Kiełpin Stary (Kolejowa) – Dziekanów Leśny (Kolejowa) – droga krajowa nr 7 (szosa gdańska) – droga do Palmir – Palmiry (Cmentarz) – POCIECHA. Linia będzie obsługiwana przez 12-metrowe wozy wysokopodłogowe. Pierwszy autobus z Placu Wilsona odjedzie o godzinie 8 (ostatni o 17.20) natomiast pierwszy kurs ze wsi Pociecha zaplanowano o godz. 9.10 (ostatni odjazd o godz. 18.30).
Powstańcze Oddziały Specjalne „Jerzyki’ (POS 'Jerzyki’) zostały utworzone w październiku 1939 roku przez Jerzego Strzałkowskiego (pseud. Jerzy, Sybirak), działacza Związku Młodzieży z Dalekiego Wschodu. W ich szeregach w czasie wojny walczyło ok. 12 tys. żołnierzy. Od października 1939 do 1942 POS 'Jerzyki’ działały samodzielnie, później weszły w skład Armii Krajowej. Żołnierze POS Jerzyki walczyli w oddziałach partyzanckich działających na terenie Wołynia, Wileńszczyzny, Podlasia, Mazowsza i Lubelszczyzny a następnie w Powstaniu Warszawskim. Samodzielna kompania Jerzyków walcząca na Starym Mieście przeszła kanałami na Żoliborz skąd przedostała się do Puszczy Kampinoskiej, gdzie w okresie od 28 sierpnia do 2 września 1944 r. w ramach „Grupy Kampinos”brała udział w licznych walkach.
Pomnik wzniesiony we wsi Pociecha w Puszczy Kampinoskiej upamiętnia 5-dniową bitwę z okupantem. Zginęło w niej 12 żołnierzy AK;8 z POS 'Jerzyki’ i 4 'Doliniaków’ z oddziału kawalerii por. Adolfa Pilcha.

Komentarze