Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawa chce stosować feminatywy i walczy o … kierowczynię

infotrans
29.01.2023 09:04
0 Komentarzy

Warszawska Rada Kobiet przygotowała na temat (nie)równości płci w języku poradnik dla nauczycielek i nauczycieli.

Jak zauważą Rada, w debacie publicznej wciąż rzadko słyszymy o profesorkach, machaniczkach i prezeskach. Nikogo za to nie bulwersują feminatywy zawodów pomocniczych – sprzątaczka, herbaciarka, woźna. Jednym z najciekawszych przykładów z naszej branży jest pani kierowczyni, czyli żeńska odmiana pana kierowcy.  Oj ciężko jest ją wdrożyć do codziennego języka. W przeciwieństwie np. do motorniczej.

Łączyć nie dzielić

Zdaniem rady musimy jednak rozmawiać o feminatywach i nauczyć się je stosować, bo trzeba pamiętać, że język, którego używamy kształtuję otaczającą nas rzeczywistość.

-„ W Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy od 2020 roku jest upowszechniana praktyka stosowania feminatywów – wszak Warszawa i jej Syrenka są nazwami żeńskimi! Szacunek należy się bowiem każdemu człowiekowi, niezależnie od jego/jej pochodzenia, płci, koloru skóry, narodowości, statusu majątkowego czy światopoglądu – napisał we wstępie do poradnika Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Dlatego Warszawska Rada Kobiet we współpracy z Urzędem Miasta i Pełnomocniczką Prezydent ds. Kobiet wydała poradnik dla nauczycielek i nauczycieli (NIE)równość płci w języku. Celem poradnika jest budowanie świadomości, jak ważna jest rola języka w edukacji i jak istotne jest stosowanie języka równościowego oraz inkluzywnego w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych.

-„Szkoły powinny dbać o to, aby każda dziewczynka wiedziała, że może zostać kim chce – architektką, naukowczynią, prezydentką, fryzjerką, pielęgniarką, chirurżką, psycholożką, nauczycielką czy prawniczką. Podstawa programowa pełna jest postaci męskich, a język podręczników szkolnych jest zdecydowanie androcentryczny. Autorki publikacji nie tylko wyjaśniają dlaczego używanie feminatywów i języka przeznaczonego dla wszystkich jest potrzebne. Wskazują również, jak tworzyć żeńskie formy i stosować je w szkole” – napisała Rada

fot. Trawaje Warszawskie

Żeńskie formy

W Urzędzie m.st. Warszawy od 1 stycznia 2021 r. została wprowadzona możliwość stosowania żeńskich form nazw stanowisk pracowniczych.

Panie prezydentki, inspektorki, naczelniczki, burmistrzynie czy dyrektorki, mogą posługiwać się żeńskimi formami nazw stanowisk w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, w tym na stronach internetowych i komunikatach prasowych, w stopkach wysyłanych e-maili, nagłówkach pism urzędowych, wizytówkach czy tabliczkach. Forma męska została zachowana jedynie w dokumentacji formalnej.

Komentarze