Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

W Berlinie możliwy strajk pracowników transportu publicznego

infotrans
24.01.2024 10:02
0 Komentarzy

Strajk maszynistów od środy sparaliżuje ruch kolejowy w Niemczech na sześć dni. W tym samym czasie rozpoczną się negocjacje pracowników berlińskiego przedsiębiorstwa transportu publicznego, co również może doprowadzić do przestojów.

Stowarzyszenie pasażerów ostrzega przed podwójnym strajkiem.

Blokada transportu publicznego

„Za wszelką cenę należy uniknąć całkowitej blokady transportu publicznego w Berlinie”, ostrzegł Jens Wieseke ze stowarzyszenia pasażerów IGEB, cytowany we wtorek przez portal dziennika „Berliner Zeitung”.

Przez sześć dni klienci Deutsche Bahn (DB), S-Bahn Berlin (kolej miejska odgrywająca bardzo ważną rolę w transporcie publicznym w stolicy – PAP) i innych spółek DB będą musieli zrezygnować z dużej części usług kolejowych.

Strajk maszynistów od środy sparaliżuje ruch kolejowy w Niemczech na sześć dni. W tym samym czasie rozpoczną się negocjacje pracowników berlińskiego przedsiębiorstwa transportu publicznego, co również może doprowadzić do przestojów.
Czas na negocjacje w BVG

Strajk ma również wpływ na gospodarkę – na przykład na targi Zielony Tydzień w Berlinie. „Ze względu na długość strajku spodziewamy się spadku liczby odwiedzających”, powiedziała Christine Franke, zastępca rzecznika Messe Berlin. Omawiane są dodatkowe opcje transportu, aby zrekompensować odwołanie S-Bahn.

Berliner Verkehrsbetriebe (BVG) przedsiębiorstwo, które obsługuje pociągi metra, autobusy, tramwaje i promy w Berlinie, nie ma nic wspólnego ze związkiem maszynistów ani federalną DB. Usługa transportowa Muva, która obsługuje części Berlina Wschodniego, również będzie nadal działać. „Oznacza to, że wielu pasażerów, którzy zwykle korzystają z S-Bahn, ma tym razem alternatywę”, pisze „Berliner Zeitung”.

Jednak w BVG również trwają negocjacje układów zbiorowych – pierwsze spotkanie zaplanowano na środę. Związek zawodowy Verdi negocjuje nowy układ zbiorowy pracy z berlińskim stowarzyszeniem pracodawców miejskich, który przewiduje poprawę warunków pracy dla prawie 16 000 pracowników, czytamy.

„Słyszałem, że wkrótce może dojść do strajków ostrzegawczych także w BVG”, powiedział Jens Wieseke. Jego zdaniem pociągi DB, pociągi S-Bahn i usługi transportowe BVG nie mogą zostać zatrzymane w tym samym czasie. „Nie może dojść do podwójnego strajku” – stwierdził. Gdyby setki tysięcy osób dojeżdżających do pracy nie było w stanie dotrzeć do pracy, Berlin nie byłby w stanie funkcjonować.

Komentarze