Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

VIII zjazd stowarzyszeń miłośników komunikacji miejskiej

infotrans
09.09.2009 17:32
0 Komentarzy
Organizacje zrzeszające miłośników komunikacji miejskiej istnieją dziś w prawie wszystkich największych aglomeracjach. Raz w roku delegacje stowarzyszeń spotykają się na ogólnopolskim zjeździe –by podzielić się nabytymi doświadczeniami, osiągniętymi sukcesami i planami na przyszłość. Tegoroczny zlot miał miejsce w Łodzi w dniach 21-23 sierpnia.
VIII zjazd stowarzyszeń miłośników komunikacji miejskiejVIII zjazd stowarzyszeń miłośników komunikacji miejskiejVIII zjazd stowarzyszeń miłośników komunikacji miejskiejVIII zjazd stowarzyszeń miłośników komunikacji miejskiej
Ogólnopolski zjazd stowarzyszeń miłośników komunikacji miejskiej ma na celu z jednej strony wymianę doświadczeń i wiedzy pomiędzy organizacjami, z drugiej –integrację środowiska hobbystów. Stało się już tradycją, że obok obrad o charakterze merytorycznym, program imprezy zawiera okolicznościowe przejazdy pojazdami komunikacji miejskiej (zabytkowymi lub współczesnymi) i zwiedzanie obiektów infrastruktury. Tak było i tym razem.
Ósmy zjazd stowarzyszeń rozpoczął się w piątek 21 sierpnia –zwiedzaniem Muzeum Komunikacji Miejskiej przy ul. Wierzbowej. To stosunkowo nowy obiekt, warty jednak odwiedzenia ze względu na zgromadzone zbiory i ich ciekawą aranżację. Na sobotę 22 sierpnia przewidziano przejazd składem 5N+5ND i obrady. Zabytkowe wagony dotarły między innymi na teren zajezdni przy ul. Dąbrowskiego. Dla hobbystów była to jedna z ostatnich okazji by zwiedzić eksploatowaną od lat 20. zajezdnię tramwajową. Po sprzedaży obiekt zmieni przeznaczenie i nie będzie już garażem pojazdów szynowych. W hali zajezdni Dąbrowskiego nocują obecnie między innymi wagony zabytkowe. Docelowo znaleźć się one mają w hali obok muzeum –aktualnie w hali tej trwa jednak budowa prototypowego egzemplarza tramwaju jednego z krajowych producentów.
Obrady prowadzone były w sali na ul. Tramwajowej –w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum. Wprowadzenia do tematu dokonał p. Jan Raczyński –przewodniczący łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji. Stowarzyszenie ma obecnie około 9 tysięcy członków wywodzących się ze wszystkich branż, a w jego strukturach jest między innymi sekcja komunikacji miejskiej. Po wprowadzeniu ze strony przewodniczącego SITK nadszedł czas na przedstawienie działalności poszczególnych stowarzyszeń. Jako pierwszy głos zabrał Prezes KMST –przedstawiając sytuacją stowarzyszenia łódzkiego. Kolejne prelekcje wygłosili przedstawiciele stowarzyszeń z Poznania, Piotrkowa Trybunalskiego, Częstochowy, GOP-u, Szczecina, Trójmiasta i niezrzeszeni koledzy z Wrocławia. W wielu przypadkach problemy doskwierające stowarzyszeniom są podobne –co stało się dobrym zalążkiem późniejszych dyskusji.Problematyka, którą zajmują się stowarzyszenia jest szeroka –nic zatem dziwnego, że tematów do rozmów nie zabrakło. Dyskusje dotyczyły między innymi sposobów pozyskiwania funduszy na remont zabytkowych wagonów, organizacji linii turystycznych i przejazdów turystycznych czy współpracy z podmiotami zewnętrznymi –od przewoźników, poprzez samorządy, aż do firm komercyjnych. Sporą uwagę poświęcono kwestiom wolnotariatu –ograniczeniom, możliwościom i problemom jakie niesie ze sobą taka właśnie forma realizacji zadań statutowych.
Obrady VIII zjazdu wzbogacone zostały o prelekcję inż. Witolda Talara, poświęconą wagonom niskopodłogowym eksploatowanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi. Uczestnicy zjazdu zapoznani zostali z krótką historią wagonów Bombardier Cityrunner eksploatowanych od kilku lat, zasadnicza część prezenacji dotyczyła jednak najnowszego nabytku MPK –wagonów PESA 122N. W Bydgoszczy wyprodukowano łącznie 10 wagonów typu 122N na potrzeby Łódzkiego Tramwaju Regionalnego. Inż. Talar zapoznał uczestników zjazdu nie tylko z podstawowymi parametrami wagonu, ale także najciekawszymi rozwiązaniami technicznymi. Było to dobre wprowadzenie do zamkniętego przejazdu wagonem typu 122N, który zaplanowano na niedzielę. Niskopodłogowym tramwajem uczestnicy zjazdu odwiedzili między innymi nowowybudowaną pętlę tramwajową IKEA, a także zajezdnie tramwajowe –Chocianowice i Telefoniczna.
VIII zjazd stowarzyszeń miłośników komunikacji miejskiejVIII zjazd stowarzyszeń miłośników komunikacji miejskiejVIII zjazd stowarzyszeń miłośników komunikacji miejskiej
Zmienność warunków ekonomicznych i zmiany organizacyjne w transporcie miejskim sprawiają, że stowarzyszenia nie mają łatwego zadania. Tematyka pozostaje jednak aktualna, nic zatem dziwnego, że idea corocznych spotkań cieszy się sporym zainteresowaniem hobbystów. Kolejne spotkanie –w przyszłym roku, w Poznaniu.

Komentarze