Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

UTK broni praw pasażerów

infotrans
29.07.2016 11:11
0 Komentarzy

8 lipca br. Prezes Urzędu Transportu Kolejowegorozpoczął postępowanie administracyjne w sprawie naruszenia przepisówdotyczących praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym. W tym przypadkuposzkodowanym był pasażer podróżujący na wózku inwalidzkim na trasie Bydgoszcz? Poznań i z powrotem pociągiem PKP Intercity relacji Gdynia Gł. ? Berlin Hbf.,a same zdarzenia miały miejsce 2 i 3 czerwca 2016 r.

Pomimo powiadomienia o potrzebie udzielenia pomocyosobie niepełnosprawnej, zgłoszonego 10 dni przed planowaną podróżą, wagony wobu składach nie były przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.Ostatecznie pasażer odbył podróż w przedsionku wagonu, obok wejścia dotoalety. Brakowało też platformy, więc wózek musiał być wniesiony i wyniesionyz pociągu przez ochroniarzy.

W związku z notorycznymi i nasilającymi sięprzypadkami nieudzielenia lub niewłaściwego udzielenia pomocy, niezbędnejpodczas podróży osobom niepełnosprawnym i osobom o ograniczonej sprawnościruchowej, Prezes UTK podejmuje stanowcze działania zmierzające dowyeliminowania wszelkich nieprawidłowości oraz zminimalizowania ryzyka ichwystąpienia w przyszłości.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego stoi na strażypraw pasażerów w transporcie kolejowym. Sprawuje nadzór nad zapewnieniemniedyskryminującego dostępu do usług kolejowych osobom niepełnosprawnym iosobom o ograniczonej sprawności ruchowej oraz koordynuje działania na rzeczpełnego dostępu.

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 oraz art. 24 lit.a) Rozporządzenia (WE) Nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23października 2007 r. dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym(Dz. Urz. EU L 315 z 03.12.2007 r. ze zm.), przedsiębiorstwo kolejowe izarządca stacji mają obowiązek zapewnić osobom o ograniczonej sprawnościruchowej dostępność stacji, peronów, taboru kolejowego i innych pomieszczeń.Warunkiem, by taka pomoc była udzielona, jest powiadomienie kolei o potrzebieudzielenia takiej pomocy osobom niepełnosprawnym przynajmniej na 48 godzinwcześniej.

Komentarze