Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Unia walczy o prawa pasażerów

infotrans
18.04.2011 12:04
0 Komentarzy

Komisja Europejska przedstawiła serię środków mających na celu zwiększenie przejrzystości oraz poprawę egzekwowania prawodawstwa dotyczącego praw pasażerów w Europie. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Siim Kallas, odpowiedzialny za transport, zapowiedział wprowadzenie wspomnianych środków po opublikowaniu przez Komisję dwóch komunikatów przedstawiających szczegółową ocenę pierwszych sześciu lat stosowania rozporządzenia w sprawie praw pasażerów (rozporządzenie (WE) nr 261/2004) oraz rozporządzenia dotyczącego praw osób o ograniczonej sprawności ruchowej (rozporządzenie (WE) nr 1107/2006). Wiceprzewodniczący Siim Kallas ogłosił również, że jeszcze w tym roku rozpoczną się konsultacje społeczne i zostanie opracowana ocena skutków, tak aby w 2012 r. Komisja mogła przyjąć wnioski dotyczące nowelizacji rozporządzenia (WE) nr 261/2004 w sprawie praw pasażerów.
Z ustaleń przestawionych w obu komunikatach na temat pierwszych lat stosowania przepisów dotyczących praw pasażerów wynika, że wprowadzenie przedmiotowego prawodawstwa stanowiło duży postęp, przyczyniając się znacznie do podniesienia ogólnych standardów w branży lotniczej i standardów dla pasażerów. Aby ułatwić konsumentom korzystanie z posiadanych praw, a branży lotniczej zapewnić jednolitą i przejrzystą wykładnię prawa oraz równe szanse w całej Europie niezwykle istotne jest bardziej rygorystyczne egzekwowanie praw pasażerów. Kwestia ta ma szczególnie duże znaczenie w odniesieniu do pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej.
Przegląd wskazuje na wyraźną potrzebę bardziej zdecydowanego egzekwowania istniejących przepisów –tak aby konsumenci mieli możliwość korzystania z praw, które im przysługują. W przypadku branży lotniczej zdecydowane egzekwowanie przepisów spowoduje ich większą przejrzystość, a w związku z tym jednolite traktowanie i równe szanse w całej UE. Aby poprawić egzekwowanie praw pasażerów:
– W 2011 r. Komisja nada nowe uprawnienia NEB –sieciom krajowych organów wykonawczych –w celu skuteczniejszego egzekwowania praw pasażerów w całej Europie. Pozwolą one na dokładniejsze określenie kompetencji przysługujących tym sieciom oraz na przyjmowanie wspólnych decyzji co umożliwi bardziej jednolite i spójne stosowanie przedmiotowego prawodawstwa w UE.
– Do końca 2011 r. Komisja –w porozumieniu z NEB –opublikuje wytyczne dotyczące wykładni, wyjaśniające stosowanie rozporządzenia 1107/2006 w sprawie praw osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Osoby niepełnosprawne oraz osoby o ograniczonej sprawności ruchowej nadal napotykają wiele trudności podczas podróży liniami lotniczymi: całkowity brak usług bądź zróżnicowany poziom ich jakości w Europie;zbyt często nieuzasadnione odmowy bądź ograniczenia dotyczące rezerwacji lub wejścia na pokład wydane na podstawie niejasnych względów bezpieczeństwa;brak konsekwencji w traktowaniu pasażerów, którzy potrzebują tlenu medycznego na pokładzie;ograniczony poziom wiedzy wśród pasażerów na temat przysługującym im praw;mała ilość przypadków (ok. 40 proc) wcześniejszego powiadamiania linii lotniczych przez pasażerów o ich szczególnych potrzebach przed podróżą;brak harmonizacji wykładni przedmiotowego rozporządzenia przez krajowe organy wykonawcze;nieskuteczne rozpatrywanie skarg.
– Celem nowelizacji jest opracowanie na czas nowych wytycznych dotyczących wdrożenia rozporządzenia, tak by wprowadzić ułatwienia w podróżowaniu przed rozpoczęciem igrzysk paraolimpijskich w Londynie w 2012 r. Przedmiotowe wytyczne objaśnią w szczególności przepisy dotyczące dostępu –w jakich przypadkach pasażerom o ograniczonej sprawności ruchowej można odmówić wejścia na pokład i kiedy musi towarzyszyć im opiekun. Wytyczne dotyczyć będą również innych kwestii, na przykład postępowania ze sprzętem umożliwiającym poruszanie się (np. wózki inwalidzkie).
– Utworzone zostanie nowe forum, umożliwiające regularne konsultowanie z branżą lotniczą i konsumentami wszystkich kwestii związanych z prawami pasażera linii lotniczych .
– Zostaną zwiększone wysiłki mające na celu podniesienie świadomości praw konsumentów oraz przekazanie im odpowiednich informacji na temat tych praw w razie takiej potrzeby. W 2011 r. kontynuowana będzie objazdowa wystawa na temat praw pasażerów kierowana przez panią Meglenę Kunevą, specjalnego wysłannika Wiceprzewodniczącego Kallasa ds. praw pasażerów oraz kampanii informacyjnych. Komisja udostępni również aplikację umożliwiającą łatwy dostęp do informacji na temat praw pasażerów za pomocą telefonu komórkowego.
W oczekiwaniu na nowelizację
Wiceprzewodniczący Kallas ogłosił także zamiar nowelizacji rozporządzenia (WE) nr 261/2004 w sprawie praw pasażerów linii lotniczych, odnośnie której Komisja złoży swój wniosek w 2012 r. Kluczowe zagadnienia przedmiotowego wniosku obejmują: ograniczenie odpowiedzialności w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, maksymalną wysokość odszkodowania, zmianę tras podróży pasażerów oraz podział ryzyka między uczestnikami procesu realizacji usługi. Wiceprzewodniczący zapowiedział również rozpoczęcie przed końcem 2011 r. publicznych konsultacji dotyczących kluczowych zagadnień zgłaszanych przez konsumentów i branżę lotniczą oraz organy krajowe, które należałoby włączyć do nowelizacji rozporządzenia (WE) nr 261/2004. Wiceprzewodniczący ogłosił również zamiar włączenia do publicznych konsultacji nie tylko kwestii związanych ze stosowaniem obecnego rozporządzenia (WE) nr 261/2004, ale również głównych zagadnień dotyczących zagubienia bagażu (rozporządzenie (WE) nr 889/2002) lub praktyk związanych z zmianą harmonogramu lotów (prawa pasażera w przypadku zmiany harmonogramu lotów) oraz niestawienia się na lot (wyjaśnienie obowiązków linii lotniczych w przypadku niestawienia się pasażera na lot łączony).
Pod koniec 2011 r. Komisja rozpocznie prace nad przygotowaniem oceny skutków, w której zostanie zawarta analiza ekonomiczna potencjalnych kluczowych zagadnień przyszłej nowelizacji. W ocenie wykazano przede wszystkim poważny brak danych w odniesieniu do wielu kwestii. Z tego powodu niemożliwe jest dokonanie poważnej analizy. Dostarczenie tych danych przez branżę lotniczą oraz organy krajowe, jak również grupy konsumentów, jest koniecznym fundamentem proporcjonalnego i dobrego prawa. Kwestia ta będzie niezwykle istotna podczas publicznych konsultacji i następującej po nich nowelizacji.
Nie tylko lotnictwo
Oprócz praw pasażerów linii lotniczych, które zostały wprowadzone w 2005 r., od stycznia 2009 r. obowiązują również prawa pasażerów w transporcie kolejowym. W 2012 r. pasażerowie uzyskają również nowe prawa w transporcie drogą morską i drogą wodną śródlądową (rozporządzenie (UE) nr 1177/2010), a w roku 2013 –w transporcie autobusowym i autokarowym (rozporządzenie (UE) nr 181/2011). Aby zapewnić skuteczne działanie praw w ramach różnych rodzajów transportu, Komisja w 2011 r. przedstawi komunikat w celu ustalenia, w jaki sposób należy stosować niektóre najważniejsze prawa pomiędzy różnymi rodzajami transportu, np. podczas zmiany trasy podróży.

Komentarze