Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Trójmiasto: Komunalizacja SKM warunkiem wspólnego biletu

infotrans
19.02.2010 12:50
0 Komentarzy

Jak informuje Szymon Szadurski na łamach Dziennika Bałtyckiego –niemal do zera topnieją już szanse na pełną integrację w najbliższym czasie komunikacji miejskiej w Trójmieście. Z analizy władz Gdyni wynika, że taki sam bilet jednorazowy, lub godzinny, honorowany mógłby być jednocześnie w pojazdach Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni, gdańskiego Zarządu Transportu Miejskiego i składach Szybkiej Kolei Miejskiej tylko wtedy, jeśli doszłoby do komunalizacji SKM. Oznacza to, że Gdańsk, Gdynia i Sopot musiałyby przejąć od państwa większościowy pakiet udziałów w SKM, co jest obecnie nierealne. Komunalizacja tego przewoźnika odbywa się, póki co, drobnymi krokami i potrwać może jeszcze co najmniej kilka lat.
O wspólny bilet i przyczyny kłopotów z jego wprowadzeniem zapytała niedawno pisemnie władze Gdyni grupa opozycyjnych radnych miasta. Rajców zaniepokoiły dochodzące do nich informacje, jakoby bariery organizacyjno – prawne między Gdańskiem, Gdynią, a władzami SKM były w tej sprawie nie do przezwyciężenia, choć jeszcze kilka miesięcy temu gminy zrzeszone w Metropolitalnym Związku Komunikacyjnym Zatoki Gdańskiej (należą do niego m.in. Gdańsk, Gdynia, Sopot i Wejherowo) deklarowały, iż porozumienie jest blisko. Wiceprezydent Gdyni Marek Stępa odpisał radnym, iż temat jest trudny, szczególnie w kontekście kasowania tego samego biletu we wszystkich autobusach, trolejbusach, tramwajach i pociągach SKM w Trójmieście. Zdaniem Stępy taka integracja komunikacyjna w obecnych uwarunkowaniach formalno – prawnych jest możliwa tylko przez komunalizację SKM. Ale to z kolei oznaczałoby konieczność ponoszenia przez Gdańsk, Gdynię, Sopot i samorząd województwa wysokich dopłat budżetowych do działalności tej spółki. Stałoby się tak w konsekwencji wycofania się budżetu państwa z udzielania takich dotacji. Pełna treść artykułu tutaj .

Komentarze