Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Toruń ma nowy węzeł. Z podgrzewaną nawierzchnią

infotrans
01.03.2021 07:30
0 Komentarzy

Nowy, zintegrowany węzeł przesiadkowy został otwarty w Toruniu przy Alei św. Jana Pawła II.

Od tego weekendu pasażerowie mogą zmieniać środki transportu publicznego na jednej platformie przesiadkowej.

transport autobusowy z tramwajowym

Wybudowany węzeł ma przejąć funkcje przystanków komunikacji miejskiej w rejonie pl. Rapackiego, przystanków tramwajowych przy ul. Chopina oraz przystanków autobusowych na Alei św. Jana Pawła II.

Nowy węzeł będzie zbierał ruch dziennych linii autobusowych nr 10, 11, 12, 13, 14, 20, 22, 27, 32 i 36, nocnych 01 i 03 oraz tramwajów kursujących na liniach 1, 1N, 2 i 3N.

-„Komunikacja miejska będzie funkcjonowała tak jak dotychczas. W rozkładach jazdy nic się obecnie nie zmieni. Będą jednak prowadzone obserwacje. Jeśli zajdzie taka potrzeba, rozkłady jazdy zostaną dostosowane do nowych warunków” – poinformował magistrat.

W zatokach zatrzymywały się będą także autobusy komunikacji regionalnej.

-„Węzeł przesiadkowy w al. św. Jana Pawła II zintegruje transport autobusowy z tramwajowym. Zmiana środka transportu będzie nie tylko łatwiejsza, ale przede wszystkim bezpieczniejsza. Wcześniej pasażerowie, by przesiąść się z autobusu jadącego od strony mostu im. Piłsudskiego do tramwaju, musieli pokonać ruchliwą ulicę około 20-metrowej szerokości. Dopiero tak dochodzili na przystanek tramwajowy przy ul. Chopina. Dzięki nowemu węzłowi stanie się to znacznie prostsze. Został on zaprojektowany tak, by zmieniając środek transportu, pasażer nie musiał przekraczać jezdni. Przejść przez ulicę trzeba jedynie by dotrzeć na platformę, ale nad bezpieczeństwem przechodniów będzie czuwała sygnalizacja świetlna. Została ona zaprogramowana w taki sposób, aby każdy zdążył bezpiecznie przejść przez ulicę” – wyjaśniono na stronie Urzędu Miasta Torunia. (PAP)

Pasażerskie udogodnienia

Platformy przesiadkowe na nowym węźle mają około 75 metrów długości i nieco ponad 3 metry szerokości. Przy natężeniu ruchu, jaki odbywa się w tym rejonie, są to wymiary zapewniające wysoki komfort pasażerom oczekującym na autobus czy tramwaj oraz przemieszczającym się w obrębie przystanku.

Nawierzchnia peronu jest podgrzewana, by w okresie przymrozków nie zalegał na niej lód i śnieg.

Na całej długości na platformach wybudowano wiaty dla pasażerów. Wiosną wykonane zostaną nasadzenia, które pokryją tylne ściany wiat i platforma zyska formę tzw. „zielonego przystanku”. Bluszcz, który z czasem obrośnie wiaty będzie pełnił nie tylko funkcję estetyczną, ale dawał ochronę przed promieniami słonecznymi i pochłaniał zanieczyszczenia powietrza generowane przez ruch drogowy. Wiaty są wyposażone w ławeczki z oparciem, kosze na śmieci, podświetlane gabloty z rozkładami jazdy i gabloty reklamowe.

Dzięki odpowiedniemu położeniu peronów i wiat pasażer będzie mógł wejść do pojazdu i z niego wyjść tzw. „suchą nogą”. Z kolei wygrodzenia oddzielające ruch drogowy od wyspy zapewnią ochronę przed ruchem ulicznym.

Oba perony wyposażono w dziesięciowierszowe tablice dynamicznej informacji pasażerskiej, zamontowane na słupach przy wejściu na perony oraz w tablice trzywierszowe, podwieszone do konstrukcji wiat. Na obu peronach przygotowano miejsce do podłączenia biletomatów. Po wyłonieniu dostawcy urządzenia staną w wyznaczonych miejscach.

Dla niepełnosprawnych

Nowy węzeł jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych oraz z ograniczoną możliwością poruszania się. Przejścia przez jezdnie i torowisko oraz dojścia do peronów przystankowych są jednopoziomowe, a krawężniki na przejściach przez jezdnie i torowisko mają wysokość zaledwie dwóch centymetrów. Pozostawienie tej różnicy było konieczne, gdyż stanowi ona element ostrzegawczy dla osób niewidomych lub niedowidzących.

W tablicach informacji pasażerskiej zastosowano odpowiedni kontrast wyświetlanych komunikatów oraz funkcję informacji dźwiękowej dla osób niewidomych lub niedowidzących. Komunikaty głosowe emitowane będą po wciśnięciu przycisku z wypukłym opisem zainstalowanym na słupie, na którym zamontowana jest tablica.

Wysokość peronów jest dostosowana do obsługi taboru niskopodłogowego. Dodatkowym udogodnieniem jest system informacji fakturowej (czyli płytki ostrzegawcze i reliefowe powierzchnie prowadzące) oraz wizualnej (żółty pas bezpieczeństwa). Dźwięk towarzyszący sygnalizacji świetlnej dla pieszych zostanie dostosowany do otoczenia.

Komentarze