Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tarcza dla turystyki z poprawkami Senatu

infotrans
11.09.2020 12:30
0 Komentarzy

Senat opowiedział sięw piątek za tzw. drugą tarczą antykryzysową dla turystyki, wraz z częściązgłoszonych poprawek. Za uchwałą o poparciu ustawy głosowało 95 senatorów,jeden się wstrzymał, nikt nie był przeciw. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

Senackie poprawki do ustawy znoszą m.in. przyjęte przez Sejmrozwiązanie, aby z ustawy byli wyłączeni organizatorzy turystyki, wpisani dorejestru po 7 marca.

Rozszerzony też został zbór beneficjentów dodatkowegoświadczenia postojowego, w tym również o podmioty prowadzące działalnośćzwiązane z projekcją filmów. Jednocześnie Senat obniżył próg uprawniający dotakiego świadczenia – wystarczy, że przychód spadnie o 75 a nie o 80 proc., jakproponował Sejm.

Jednocześnie beneficjenci zostali zwolnieni z obowiązkuopłacania składek na ubezpieczenia społeczne do 30 września, a próg spadkuprzychodu, którego przekroczenie uprawnia do niepłacenia składek obniżono z 80do 75 proc. Rozwiązaniem tym objęto również kina.

Konieczność nowelizacji przepisów wynika z uchwalonejjeszcze w marcu tzw. Tarczy antykryzysowej 1.0, zgodnie z którą biuraturystyczne mogły oferować vouchery na wyjazdy klientom, jeżeli ich impreza sięnie odbyła w związku z wybuchem epidemii. Drugą opcją był zwrot pieniędzy. Wtym jednak przypadku klient musiałby czekać na to do 180 dni. Celem tychprzepisów było zapewnienie płynności firmom turystycznym, które znalazły się wbardzo trudnej sytuacji w związku z kryzysem.

Zgodnie z nowymi przepisami organizator turystyki zapośrednictwem systemu teleinformatycznego będzie mógł złożyć doUbezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wniosek o udzielenie wypłaty. Będzieon musiał do wniosku dołączyć wykaz umów, od których odstąpili klienci.

Wniosek do UFG będzie składał też podróżny, który ubiega sięo rekompensatę.

Przepisy stanowią, że UFG po otrzymaniu wniosków odorganizatora turystyki oraz podróżnego będzie je weryfikował, a następniedokonywał wypłat na rzecz podróżnych. Taka weryfikacja ma trwać maksymalnie doczterech miesięcy, a rekompensaty mają być wypłacane w ciągu 14 dni od jejzakończenia.

Środki na wypłaty mają pochodzić z nowo utworzonegoTurystycznego Funduszu Zwrotów, który stanowić będzie wyodrębniony rachunek wBGK. Źródłem finansowania zadań Funduszu mają być m.in. wpłaty z budżetupaństwa czy Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Nowela tworzy ponadto Turystyczny Fundusz Pomocowy, któregozadaniem będzie wsparcie w przyszłości organizatorów turystyki w sytuacjipodobnej jak obecny kryzys wywołany koronawirusem. (PAP)

Komentarze