Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

SMS za 6 centów w całej Unii

infotrans
22.11.2018 16:47
0 Komentarzy

Sieci o dużejprzepustowości mają coraz większe znaczenie dla edukacji, opieki zdrowotnej,przemysłu wytwórczego i transportu.

Aby sprostać tym wyzwaniom, w 2016 r. KE zaproponowaładyrektywę ustanawiającą Europejski kodeks łączności elektronicznej. W cykluprac legislacyjnych została ona właśnie zaaprobowana przez Parlament. Poprzyjęciu dyrektywy przez Radę UE zacznie ona obowiązywać jeszcze w tym roku,co dla konsumentów oznacza m.in. obniżkę cen.

Parlament Europejski głosował za ustanowieniem Europejskiegokodeksu łączności elektronicznej oraz Organu Europejskich Regulatorów ŁącznościElektronicznej, zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej z września 2016 r.,jako częścią strategii dotyczącej jednolitego rynku treści cyfrowych.

Wiceprzewodniczący do spraw jednolitego rynku cyfrowegoAndrus Ansip i komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowegoMariya Gabriel we wspólnym oświadczeniu z zadowoleniem przyjęli ten wynikgłosowania:

Parlamentu Europejskiego stanowi pozytywny i konieczny etapna drodze do zagwarantowania, że sektor telekomunikacji w UE odpowiada swoimcelom. Nowe przepisy dotyczące telekomunikacji, które w efekcie zostanąwprowadzone, są ważnym elementem cyfrowej przyszłości Europy i źródłem nowychpraw cyfrowych dla obywateli Europy. Mają one kluczowe znaczenie dlazaspokojenia rosnących potrzeb Europejczyków w zakresie łączności i zwiększeniakonkurencyjności Europy. Ponadto stanowią podstawy dla wdrożenia sieci 5G w całejEuropie.

Dzięki tym przepisom będziemy w stanie zapewnić szybszydostęp do widma radiowego, kluczowego zasobu łączności ruchomej, i pobudzićinwestycje w szybkie sieci wysokiej jakości w każdym zakątku UE, w tym naobszarach oddalonych. Konsumenci będą lepiej chronieni i będą korzystać zlepszych usług, niezależnie od tego, czy korzystają z tradycyjnych połączeń,SMS-ów lub usług internetowych, takich jak Skype czy WhatsApp. Będą mielidostęp do przystępnych cenowo usług komunikacyjnych, w tym powszechnego dostępudo internetu, i takich usług jak administracja elektroniczna, bankowośćinternetowa lub połączenia wideo. Od maja 2019 r. będzie można wykonywaćpołączenia do innych państw w UE w cenie maksymalnie do 19 centów za minutę iwysyłać SMS za 6 centów. Obywatele będą również lepiej chronieni w sytuacjachwyjątkowych dzięki numerowi alarmowemu 112, zwłaszcza poprzez przekazywaniepublicznych ostrzeżeń na telefony komórkowe.

Nowe przepisy dotyczące telekomunikacji są również źródłeminspiracji. Wykażmy taki sam poziom ambicji w zakresie aktualizacji dyrektywy oprywatności i łączności elektronicznej. Jest to potrzebne w celuunowocześnienia zasad poufności w erze cyfrowej, które muszą zostać pilniedostosowane do ogólnego rozporządzenia o ochronie danych – nowego światowejklasy standardu w zakresie ochrony danych – aby obejmowały również wszystkienarzędzia, z których korzystamy na co dzień, takie jak komunikatory, telefoniainternetowa i poczta elektroniczna przez internet.

Kolejne kroki

Po przyjęciu przez Parlament Europejski, Rada UniiEuropejskiej formalnie przyjmie dyrektywę ustanawiającą Europejski kodeksłączności elektronicznej oraz rozporządzenie ustanawiające Organ EuropejskichRegulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) 3 grudnia br. Po jego publikacji wDzienniku Urzędowym UE państwa członkowskie będą miały dwa lata na transpozycjętego kodeksu do prawa krajowego.

Po przyjęciu rozporządzenia dotyczącego BEREC przezParlament Europejski i 3 grudnia przez Radę nowe przepisy wejdą w życietrzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym. Przepisy dotyczącepołączeń telefonicznych wewnątrz UE będą obowiązywały od 15 maja 2019 r.

W pracy, w domu lub podczas podróży Europejczycy potrzebujądostępu do szybkiego i niezawodnego internetu. Sieci o bardzo dużejprzepustowości mają coraz większe znaczenie dla edukacji, opieki zdrowotnej,przemysłu wytwórczego i transportu. Aby sprostać tym wyzwaniom i przygotowaćsię na cyfrową przyszłość Europy, we wrześniu 2016 r. Komisja zaproponowaładyrektywę ustanawiającą Europejski kodeks łączności elektronicznej orazrozporządzenie ustanawiające Organ Europejskich Regulatorów ŁącznościElektronicznej. Kodeks przyczyni się do modernizacji obecnych przepisów UE wdziedzinie telekomunikacji, które ostatnio zostały zaktualizowane w 2009 r.oraz do pobudzenia konkurencji w celu stymulowania inwestycji i wzmocnieniarynku wewnętrznego oraz praw konsumentów.

W czerwcu 2018 r. współprawodawcy UE osiągnęli porozumieniepolityczne w sprawie tych przepisów.


Komentarze